BANJALUKA, Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske večeras nije mogao da zauzme pozitivan niti negativan stav o ekonomskoj politici i budžetu Srpske za narednu godinu, zbog različitih stavova socijalnih partnera i Vlade Srpske o ovim važnim dokumentima.
Predsjednik Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske Petar Đokić izjavio je večeras na konferenciji za novinare, nakon vanredne sjednice ovog savjeta, da Vlada Republike Srpske smatra da je ekonomska politika korektan dokument kojeg treba podržati i uputiti dalje na razmatranje.
Đokić je istakao da predstavnici Saveza sindikata Republike Srpske imaju drugačiji stav o ekonomskoj politici, dok predstavnici Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske imaju rezervu prema dijelu ovog dokumenta gdje se govori o zakonu o radu.
Kada je riječ o dokumentu budžet Srpske za 2013. godinu, Đokić je rekao da Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske nije mogao da zauzme stav o ovom dokumentu, napominjući da su budžet podržali Vlada Republike Srpske i Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske, dok je Savez sindikata Republike Srpske bio protiv.
On je podsjetio da Ekonomsko-socijalni savjet stav zauzima konsenzusom svih članova Savjeta, zbog čega večeras nije ni mogao zauzeti stav o ekonomskoj politici i budžetu Srpske za 2013. godinu.
Đokić je zaključio da će Vlada Srpske na sutrašnjoj sjednici još jednom razmatrati nacrte ekonomske politike i budžeta Srpske za 2013. godinu, prije nego što ove dokumente uputi u skupštinsku proceduru.
Predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je da je socijalni dijalog u Republici Srpskoj u krizi, te da sindikat nije podržao ekonomsku politiku i budžet za narednu godinu.
“O ekonomskoj politici i budžetu Republike Srpske nije pregovarano sa socijalnim partnerima, bar nije pregovarano sa Savezom sindikata Republike Srpske niti sa granskim sindikatima na koje se odnosi sadržaj budžeta ili dobar dio tog dokumenta, kao ni sa granskim sindikatima realnog sektora”, istakla je Mišićeva, koja je potpredsjednik Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske.
Ona je napomenula da je Savez sindikata Republike Srpske ciljeve ekonomske politike ocijenio kao dobro fokusirane, ali da u daljem tekstu tog dokumenta nisu našli ništa što bi sindikat ohrabrilo da je moguće realizovati ciljeve za koje su sindikati zainteresovani, a to su prava radnika, zapošljavanje i plate.
Član Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske Ranko Milić rekao je da poslovna zajednica ne može podržati ekonomsku politiku Srpske za narednu godinu zato što je Vlada izmijenila svoj prvobitni prijedlog u dijelu koji se odnosi na zakon o radu.
“U prednacrtu ekonomske politike stajalo je eksplicitno da će se u 2013. godini izvršiti izrada i usvajanje novog zakona o radu, a danas smo saznali da je to preformulisano drugačije”, naveo je Milić.
On je dodao da je poslovna zajednica podržala budžet, ali da nije sretna zbog “kresanja” u budžetu do kojih dolazi, ističući da je Vlada ta koja nosi odgovornost za posljedice svega toga.
“Mislim da nije tačna tvrdnja koja se mogla čuti ovih dana na raspravama da će uštede koje se ostvare u budžetu Srpske na `kresanju` plata u javnom sektoru ići u korist poslovne zajednice i privrede”, zaključio je Milić. Srna