BIJELJINA, Prošle godine u Bijeljini je podneseno 743 zahtjeva za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata ili oko 10 odsto od oko 7.000 procjenjenih bespravnih objekata na području grada, izjavio je za poslovni portal „CAPITAL“ Igor Ostojić, načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje grada Bijeljina.
Sa ranije podnesenih 775 zahtjeva, Ostojićevo odjeljenje trenutno rješava 1.518 zahtjeva za legalizaciju bespravnih objekata.
„U 63 grada i opštine RS, prema procjenama resornog ministarstva, ima ukupno oko 80.000 bespravno izgrađenih objekata, od čega samo na području Bijeljine ima oko 7.000 objekata“, kaže Ostojić.
„Ogroman problem je obezbjeđenje dokaza perioda izgradnje. Zakon predviđa posjedovanje aerofotogrametrijskog snimka, zapisnika inspekcije, zapisnike geometra itd. Međutim, plašimo se da za većinu podnesenih zahtjeva nemamo dokaze o periodu izgrađenosti. Očekujemo od Vlade precizna uputstva kako da riješimo problem“
On ističe da su postupkom legalizacije obuhvaćeni objekti izgrađeni, započeti ili rekonstruisani bez građevinske dozvole do 24. maja 2013. godine, kao i objekti na kojima je do tog roka prilikom građenja odstupljeno od građevinske dozvole i glavnog projekta.
Objekti koji su nelegalno izgrađeni, započeti ili rekonstruisani nakon tog roka, bez građevinske dozvole, neće biti legalizovani.
„Već sada nam se javlja problem obezbjeđenja dokaza za period izgradnje pojedinih objekata. Zakon predviđa posjedovanje aerofotogrametrijskog snimka, zapisnika inspekcije, zapisnike geometra itd. Međutim, plašimo se da za većinu podnesenih zahtjeva nemamo dokaze o periodu izgrađenosti objekata. S ovim problemom nije suočena samo Bijeljina, već i većina drugih lokalnih zajednica. Očekujemo od resornog ministarstva precizna uputstva kako da riješimo taj problem“, ističe Ostojić.
Podsjeća da je novi Zakon o uređenju prostora i građenju precizirao i rok od dvije godine, a to je 24. maj 2015. godine, do kada svi koji posjeduju nelegalno izgrađene objekte treba da podnesu zahtjev za njihovu legalizaciju.
Procedura legalizacije bespravno izgrađenih objekata sada je maksimalno pojednostavljena, a novčane nadoknade za legalizaciju umanjene su znatno za objekte do 400 metara kvadratnih bruto površine. Nadoknade su umanjene i za investitore koji su nezaposleni, kao i za nezaposlene punoljetne članove domaćinstva. Dodatna umanjenja predviđena su i za boračke kategorije.
CAPITAL: Lj. Ljubojević