PODGORICA, Dokapitalizacija ”M:tel-a” u Crnoj Gori, vrijedna 40 miliona evra, stabilizovaće tu kompaniju, koja će nastaviti da se bori sa dobrim konkurentima na crnogorskom tržištu, saopštio je danas izvršni direktor crnogorskog “M:tel-a” Ljubomir Rajšić.
Rajšić je objasnio da su novac za dokapitalizaciju izdvojili Telekom Srbije i Telekom Republike Srpske (RS), koji posjeduju 51, odnosno 49 odsto akcija crnogorskog operatera mobilne telefonije.
On je precizirao da je novac prikupljen shodno vlasničkom udjelu, direktno iz profita dvije vlasničke kompanije.
Prema Rajšićevim riječima, osnovni problem crnogorskog ”M:tel-a” u prethodnom periodu bila su dugovanja koja su nastala zbog niskog osnivačkog kapitala.
“Finansirali smo investicije vrijedne 95 miliona evra, što nije moglo da se pokrije samo kreditima, zbog čega je i bila potrebna dokapitalizacija”, rekao je Rajšić, dodajući da je nju trebalo sprovesti mnogo ranije.
On je na konferenciji za novinare rekao da će ”M:tel” u najkraćem roku riješiti svoja dugovanja, kojih, kako tvrdi, nije bilo prema državi, agenciji ili nekom državnom subjektu u Crnoj Gori.
“Najviše su nas čekali partneri, koji su bili izuzetno korektni”, naveo je Rajšić.
On je objasnio da je visoka zastupljenost ”M:tel-a” na crnogorskom tržištu, koja je u kratkom periodu dostigla oko 30 odsto, imala implikacije na poslovanje firme.
“Pokazalo se kao veoma jasno da je osnivački kapital nizak, što je osnovni problem koji je kompanija riješila”, istakao je Rajšić.
On je podsjetio da je nedavno promijenjeno vlasništvo nad ”M:tel-om”, kada je Telekom Srpske od holandskog ”Ogalara” kupio 49 odsto akcija crnogorske firme.
Ugovor o kupovini akcija od firme, na čijem se čelu nalazi biznismen Miroslav Mišković, potpisan je 1. februara, a Telekom Srpske 49 odsto dionica ”M:tel-a” platio je deset miliona evra.
Iz ”M:tel-a” Crne Gore poručili su da će nastojati da realizuju planove za ovu godinu, ali i da će, bez obzira na globalnu krizu, pokušati da posluju pozitivno.
14 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
To znaci da ce Telekom Srpske za M:tel iz dobiti izdvojiti 38,3 miliona KM, odnosno 37% ostvarene dobiti iz 2009. 🙁
Nece imati znacaja na isplatu dividende, ako se bude isplacivala u akcijama.
Naime, ovo je samo prestrukturiranje aktive, a ne trosak. Dakle, umjesto novca, u aktivi imaju ucesce u povezanom licu i to je to.
Radi nedostatka novca, moguce je da se odluce na emisiju akcija po osnovu dividende.
”On je precizirao da je novac prikupljen shodno vlasničkom udjelu, direktno iz profita dvije vlasničke kompanije”.
Kako misliš da plate a da se ne odrazi na rezultat Telekoma Srpske?
ne svidja mi se ovo.
Na rezultat uticu prihodi i rashodi, a ovo je investicija.
Ova investicija utice na cash flow, odnosno imace manje love za iznos investicije.
Radi ovoga je vrlo vjerovatno da se nece sva dividenda podijeliti u novcu, vec djelimicno u novcu, a djelimicno u akcijama. Mada, sto kaze Lemi, ne svidja mi se ovo, jer mogu tako predstaviti da i ne bude podjele dividende.
Ali zato predstavlja sirenje poslovanja i mogucu dobru investiciju. Ne ulaze se u nesto samo zbog dividende 🙂
Ova vijest je odlična za menadžment M:TEL CG, nešto lošija za Telekom Srbija, a najlošija za male akcionare TLKM.
Baš me zanima kakav će biti prijedlog raspodjele dobiti za 2009 godinu u TLKM. Imamo već isplaćenu kvartalnu, pa investiciju za kupovinu M:TEL CG, a onda još i njihov dokap. Nisam baš siguran da se istih 20 mil EUR može iskoristiti i za dokap M:TEL CG (u kešu) i za dokap TLKM (emisijom dividendnih akcija).
U svakom slučaju, naša dividenda ode za postavljanje Crnogoraca na noge, a hoće li i kada biti to nama vraćeno, ostaje da se vidi…
Nisam baš siguran da se istih 20 mil EUR može iskoristiti i za dokap M:TEL CG (u kešu) i za dokap TLKM (emisijom dividendnih akcija)
Moze, jer se prakticno samo mijenja struktura imovine TLKM. Umjesto novca imaju ucesce u kapitalu povezanih lica, ali ne mogu dijeliti u novcu jer para nema / otisle na dokapitalizaciju mtle CG. Ali mogu emitovati dividendne akcije bez problema, ako im je to u interesu, naravno. Sada kakva ce sudbina zadesiti ovu investiciju, vidjecemo. Vjerovatno se o njenoj isplativnosti najvise brine Telekom Srbija, jer ima i najveci interes.
Ostvarena dobit se mora rasporediti ili zadržati kao neraspoređena. Ovdje je očito slučaj da je dobrim dijelom raspoređena i prije odluke Skupštine akcionara, koja to samo treba da verifikuje. Emisija dividendnih akcija je bolja nego ništa, ali je u poređenju sa isplatom dividende ustvari jedno veliko ništa 🙂 Keš koji imamo pretvaramo u vlasništvo u drugom preduzeću za koje se nadamo da će nam tek donijeti dobit (oni će POKUŠATI pozitivno poslovati).
Upravo zbog FI na nivou Grupe Telekoma Srbija me zanima kako će odraditi ovu dokapitalizaciju.
To sto su uradili mimo skupstine je samo pokazatelj da su svjesni ko ima vecinu u TLKM i tako se ponasaju. Nista novo za nas trg.
Sto se tice dividendnih akcija, one se mogu prodati na sekundarnom trgu po cijeni koja je veca od nominalne, pa tako mozes dobiti vise novca nego da si dobio dividendu u novcu. U slucaju prodaje dividendnih akcija ulazis u problem smanjivanja ucesca u kapitalu, ali kao sto vidis prilikom odlucivanja- ako nisi vecinski potpuno je nebitno imas li 1 ili 24%
Kad dobiješ dividendu u kešu, zadržavaš svoj procenat vlasništva, a imaš pare u džepu. A kad dobiješ dividendu u akcijama, ako želiš dobiti bilo kakav keš moraš smanjiti svoje procentualno vlasništvo.
Procenat vlasništva kad si mali je nevažan pri odlučivanju, ali je važan pri isplati dividende 😉
Za male akcionare bi bilo bolje da nikad nisu ni povećavali kapital emisijom dividendnih akcija nego isplatom u novcu. To se odnosi i na sve druge firme, pogotovo TRZN. Da TLKM i sada ima 260 mil akcija, mi bi u međuvremenu dobili dodatnih 230 miliona KM dividende, a prema sadašnjoj MCap jedna akcija TLKM bi vrijedila 2,57 KM.
Ove odluke Uprave TLKM mimo Skupštine akcionara govori da imaju još raditi na korporativnom upravljanju, ili im je ovaj Hypo broker katastrofa od korporativnog agenta.
Upravo sam razmisljao o Hypo brokeru, pravi je korporativni agent 🙁
Sto se tice dividende – bolje ista nego nista, mogu donijeti odluku i da se ne rasporedjuje. To bi tek bio potez.
a sta mislite kako je zepter fondu?
MTEL d.o.o. Podgorica(kako je to transparentno zvuci, drustvo sa ogranicenom odgovornoscu) izgubio je 97590 korisnika mobilne telefonije (odnos septembar 2009-jul 2010)
A u fiksnoj telefoniji pao je sa 7% trzista na 2,4%
Ukupan broj priključaka fiksne telefonije na kraju jula 2010. godine iznosio je 168.816 (jun: 168.577). Od ovog broja priključaka fiksne telefonije T-Com je imao 164.765 (jun: 164.524), a M:Tel 4.051 (jun: 4.053), procentualno T-Com 97,60% a M:Tel 2,40%. Operator M-Tel usluge fiksne telefonije pruža putem Wi-Max mreže, saglasno odredbama posebne licence. U poređenju sa prethodnim mjesecom (jun 2010. godine) primjetan je porast ukupnog broja priključaka fiksne telefonije za 239 (porast broja priključaka T-Coma za 241, pad broja priključaka M:Tela za 2).
http://www.ekip.me/download/izvjestaji/fiksna/2010/07-2010%20Fiksna.pdf