BEOGRAD, Više od hiljadu sudija i tužilaca, koji su poslije opšteg (re)izbora u decembru ostali „ispod crte”, u četvrtak bi mogli da budu obrisani s platnog spiska države. Od 1. jula gube pravo na naknadu u visini decembarske zarade, a koju su primali proteklih šest mjeseci kao državni službenici. U tom slučaju, ostaju i bez zdravstvenog, socijalnog i penzijskog osiguranja.
Tužioci i njihovi zamjenici imaju dogovor sa Državnim vijećem tužilaca da zadrže naknade bar dok Ustavni sud ne odluči o njihovim žalbama. Takvu ponudu, saznajemo, mogle bi da dobiju i neizabrane sudije u četvrtak na sastanku u Ministarstvu pravde. Ali, ove dogovore treba da potvrdi i Vlada.
U međuvremenu, pojedine bivše sudije našle su novi posao.
– Nemam tačan podatak koliko je ljudi otišlo u drugu profesiju, ali mislim da Ministarstvo pravde i Visoki savjet sudstva računaju da svi odemo u advokaturu i olakšamo im posao – smatra Dragana Boljević, predsjednica Društva sudija Srbije.
Bivši sudija Okružnog suda u Beogradu Natalija Bobot riješila je da sačeka da se Ustavni sud izjasni o njenoj žalbi:
– Još nisam odlučila šta ću da radim, ali hoću da istjeram istinu na čistac. Ne želim da im olakšam.
Bivši sudija Okružnog suda u Nišu Zoran Saveljić, koji je prvi dobio obrazloženu odluku VSS i dalje je u sudnici, ali kao advokat:
– Na moju odluku je uticalo i to što Nacrt zakona o advokaturi predviđa da advokati koji su bili nosioci pravosudnoh funkcija neće moći da rade tri godine na području sudova i tužilaštva u kojima su radili.
Obrazloženja
Ustavnom sudu Srbije prispjelo je prvih 11 pojedinačnih odluka Visokog savjeta sudstva o prestanku dužnosti sudija u kojima se navode pojedinačni razlozi za njihov neizbor. Te odluke dostavljene su i neizabranim sudijama. USS je naveo da to znači da je VSS počeo da postupa po stavovima tog suda. Saglasnio tome, piše u saopštenju, stekli su se uslovi da Ustavni sud nastavi dalji postupak po žalbama. Novosti