MODRIČA, Uklanjanje otpadnih ulja – gudrona u Rafineriji ulja u Modriči i Rafineriji nafte u Brodu biće obavljeno na način i u roku koji su definisani ekološkim dozvolama koje je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske dalo ruskoj kompaniji “Zarubežnjeft” – vlasniku ovih preduzeća, dogovorili su danas u Modriči resorni ministar Srebrenka Golić, generalni direktor “Optima grupe” Aleksandar Đakonov i načelnik opštine Modriča Mladen Krekić.
“Gudronska jama na području Modriče mora biti uklonjena do kraja 2014. godine, a jama sa otpadnim uljima u Rafineriji nafte Brod do 2015. godine”, rekla je Golićeva novinarima tokom boravka u Rafineriji ulja Modriča, napominjući da su rokovi definisani u Ekološkoj dozvoli koju je resorno ministarstvo dalo Kompaniji.
Ona je rekla da su gudronske jame “crne tačke” u Srpskoj, ističući da problem mora biti riješen, kako zbog stanovnika Modriče i Broda, tako i zbog Hrvatske koja traži uklanjanje ovog otpada iz Broda.
Direktor “Optima grupe” Aleksandar Đakonov potvrdio je da je postignut dogovor kako i na koji način će biti riješen problem gudrona. On je naglasio da “Zarubežnjeft”, rusko državno preduzeće koje je većinski vlasnik rafinerija u Modriči i Brodu, vodi brigu o ekologiji i da je kompanija uložila velika sredstva u te svrhe.
“Za rješavanje problema gudrona u Modriči potrebno je 10 miliona evra”, rekao je Đakonov i potvrdio da postoji tehnološko rješenje za uklanjanje otpada.
Načelnik Modriče Mladen Krekić naglasio je značaj uklanjanja gudrona u Modriči. “Poseban problem u Modriči je to što u neposrednoj blizini gudronske jame živi nekoliko stotina domaćinstava”, objasnio je Krekić.
Na području Modriče otpadna ulja – gudron deponuju se posljednjih 50 godina. Kako se procjenjuje, u jami u naselju Modriča 5 i u krugu Rafinerije ima oko 20.000 tona gudrona. Srna