SARAJEVO, Od nekadašnjih 600 u Azerbejdžanu je ostalo tek 35 radnika iz BiH, što je posljedica njihovog masovnog povratka kući ili preseljenja u treće zemlje nakon izbijanja skandala u vezi s firmom “Serbaz”, koja je kršila prava zaposlenih iz BiH.
Tokom jučerašnjeg potpisivanja Sporazuma o saradnji i međusobnoj zaštiti radnika u oblasti građevinarstva između Azerbejdžana i BiH istaknuto je da se oko 160 bh. radnika vratilo kući ili u Srbiju, dok je ostatak sreću potražio u trećim zemljama. Sporazum su u ime Konfederacije sindikata BiH potpisali predsjednik Sindikata građevinarstva i industrije građevinskog materijala BiH Šaban Kadirić i predsjednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS Mile Ribić. Potpis na ovaj sporazum kao predsjednik Sindikata građevinara Azerbejdžana stavio je Umud Huseinov.
“Sada u Bakuu radi 35 radnika koji su ostali tamo jer hoće da rade. Oni su tu već više od dvije godine i njihova ljudska i radnička prava nisu kršena. Ali, oni ne žele da sarađuju s nama i javljaju nam se tek kad izbije problem, odnosno kad im poslodavac ne isplati zarađene plate”, kazao je Agil Dadašov, predsjednik Konfederacije azerbejdžanskih sindikata.
Dodao je da potpisani sporazum predstavlja veliki korak u rješavanju poblema nezakonite migracije.
“Na osnovu ovakvog sporazuma možemo na zakonskom principu zaštititi prava radnika, koji dolaze iz drugih zemalja, u ovom slučaju iz naše dvije zemlje. S tim u vezi pripremili smo i odgovarajuće preporuke za naše vlade”, naglasio je Dadašov.
On je rekao da “Serbaz” nije registrovan u Azerbejdžanu nego u Holandiji i da je afera s radnicima koji su posredstvom ove firme došli u ovu zemlju prvi takav slučaj, ali da neće biti i posljednji s obzirom na veliki priliv radnika iz više zemalja.
Kadirić je kazao da je u fazi ispitivanja slučaj bh. radnika koji su preko firme “Serbaz” iz Gradiške i drugih posrednika s turističkim vizama otputovali u Azerbejdžan gdje su im bili oduzeti lični dokumenti. On je istakao da su ovi radnici radili prekovremeno, a nisu plaćani.
“Sada dogovaramo šta ćemo učiniti da ovi radnici ostvare svoja materijalna i radnička prava i preko koga da ih ostvare”, istakao je Kadirić.
Nazivajući slučaj bh. radnika u Azerbejdžanu eksploatacijom i trgovinom ljudima, predstavnica Međunarodne konfederacije Sindikata iz Brisela Nadin Čevene istakla je bitnim da su sindikati dvije zemlje uvezani da se zajedno bore za zaštitu ljudskih i radničkih prava. Atrid Ganterer, službenica OSCE-ovog varšavskog Ureda za borbu protiv trgovine ljudima, rekla je da afera “Serbaz” nije običan slučaj nego potpada pod krivično zakonodavstvo, te je naglasila bitnim da budu pokrenute istrage protiv pojedinaca i organizacija koje su učestovale u eksploataciji i kršenju ljudskih i radničkih prava. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Postovanje!Imam veliki problem sa poslodavaocom pa me interesuje gde mogu da ga prijavim?Jel radiosam kod Vulkanizera 2 godine i 2 meseci A pata mi je bilo 12000 u kesu!Medjutim papir je sakrivao od mene i nikad nisam dobio papir za platu!Kad sam video da na papiru mi je 17000-20000 din plata a ja samo 12000 dobijem !Kada sam dao odkaz vec mesec dana nije dao radnu knjizicu!Kad sam sa advokatom otiso po knjizicu Ni jedan dan nije upisan u knjizici !Sta mogu da radim??Molim vas dajte mi savet!Hvala Srecan bozicne praznike