BRISEL/LUKSEMBURG, Zemlje članice Evropske unije (EU) su se dogovorile o novim pravilima kojima bi trebalo da se obezbijedi liberalizacija evropskog energetskog tržišta sa ciljem da se smanje cijene i poveća konkurencija.
Taj predlog, koji je usvojen juče na zasedanju Saveta EU za energetiku u Luksemburgu, još mora da potvrdi i Evropski parlament, a očekuje se da će cio paket mjera biti prihvaćen u prvoj polovini iduće godine, objavile su danas svjetske novinske agencije.
Evropska komisija (EK) je još septembra prošle godine dala predlog da se odvoji proizvodnja od distribucije energije, pri čemu je Brisel predložio dvije mogućnosti.
Prva je odvojeno vlasništvo, što znači, da kompanija neće moći da posjeduje razvodnu (prenosnu) mrežu, a istovremeno da proizvodi, ili isporučuje energiju.
Druga mogućnost je da se utvrdi nezavisni upravljač mreže, što bi omogućilo preduzećima da zadrže vlasništvo nad mrežom pod uslovom da njome upravlja nezavisni subjekt.
Grupacija osam država, na čelu sa Njemačkom i Francuskom, dala je i treći predlog koji bi trebalo da spriječi obaveznu podjelu vertikalno integrisanog preduzeća.
Suština tog prijedloga je da se uvede operater koji će biti nadležan za prenosni sastav energetske mreže, ali sa tom razlikom da će dio te odgovornosti zadržati prvobitni vlasnici.
EK je, u vezi s ovim problemom, zahtijevala odgovarajuća ograničenja koja se odnose na to šta će operater kontrolisati, kao i da se utvrdi kontrola samog operatera koju bi sprovodio nadzorni savjet.
Pojedine države će, prema dogovoru ministara energetike EU, moći da odluče koja varijanta im najviše odgovara.
Dogovor se odnosi i na klauzulu vezanu za veću zaštitu od preuzimanja preduzeća u zemljama EU, u kojima je proizvodnja električne energije već u potpunosti odvojena od prenosne mreže.
Zemlje članice Unije su se, takođe, dogovorile da se osnuje Agencija za saradnju evropskih regulacionih organa.