BEOGRAD, Lokalne samouprave u Srbiji će u 2011. godini imati više novca u budžetima nego u 2010. godini, prije svega zahvaljujući drugačijoj naplati poreza na imovinu, najavila je danas ministarka finansija Diana Dragutinović.
“Još je rano govoriti da će u 2011. godini transferi iz republičkog budžeta lokalnim samoupravama biti vraćeni na iznos koji je predviđen Zakonom o finansiranju lokalne samouprave, ali je izvjesno da će lokalna vlast imati na raspolaganju više novca jer će biti povećani prihodi od naplate poreza na imovinu”, rekla je Dragutinović.
Ona je novinarima na skupu posvećenom prihodima lokalne samouprave koju je oragnizovala Stalna konferencija gradova i opština (SKGO), istakla da će rebalansom budžeta za 2010. godinu lokalnim samoupravama biti raspodjeljena milijarda dinara, ali neće biti povećani transferi koji su ove, kao i 2009. godine, umanjenji zbog ekonomske krize.
Objašnjavajući planirane novine u Zakonu o porezu na imovinu, Dragutinović je navela da će taj porez ubuduće biti naplaćivan u skladu sa tržišnom vrijednošću imovine, kao i da će biti ukinute brojne olakšice.
Ministarka finansija je preporučila preispitivanje opravdanosti velikog broja taksi i naknada, kako bi ostale samo one koje su neophodne da bi se obezbijedile usluge koje pružaju lokalne samouprave.
Sadašnje naknade za korišćenje građevinskog zemljišta za kompanije i građane su, prema njenoj ocijeni, u velikoj nesrazmjeri, na štetu kompanija, negdje i u odnosu 12 prema jedan, što bi od iduće godine trebalo da se promjeni.
Predsjednik SKGO Saša Paunović je rekao novinarima bi za 50 najsiromašnijih opština u Srbiji mnogo značilo ako bi rebalansom budžeta za 2010. godinu, pored milijarde dinara koliko je već opredjeljeno za lokalnu samoupravu, dobile dadatnih 500 miliona dinara.
Lokalna vlast će, prema njegovim riječima, biti zadovoljna ako bude ispunjeno obećanje predstavnika Vlade da u 2011. godini budu povećani transferi lokalnim budžetima.
“Primjenom Zakona o finansiranju lokalne samouprave trebalo bi da budžetima opština i gradova iz republičkog budžeta bude isplaćeno ukupno oko 48 milijardi, a bilo je najava da će ta suma biti skoro prepolovljena”, naveo je Paunović.
“Istina je da su neke opštine drastično povećale takse i naknade, ali to su pojedinačni slučajevi, što se vidi iz podatka da su ukupni prihodi lokalnih samouprava po tom osnovu manji za oko dva odsto nego prije dvije godine”, naveo je Paunović.
Predstavnici Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Nemačke organizacije za tehničku saradnju (GTZ) potvrdili su danas da će te organizacije nastaviti da pomažu lokalne samouprave u Srbiji, kako bi se popravio kvalitet života građana i decentralizacija sporovodila u njihovom interesu. Beta