BANJALUKA, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izrazio je danas spremnost vlasti Srpske da sa hrvatskom stranom, ali i unutar institucija BiH, aktivno rade na rješavanju pitanja poslovnih procedura koje bi mogle biti izmijenjene ulaskom Hrvatske u EU, te da dalje rade na unapređenju privredne saradnje.
Prema njegovim riječima, cilj poslovne politike Republike Srpske je da održi suficit sa Hrvatskom, a smanji deficit sa Srbijom.
“Privredna saradnja Hrvatske i Republike Srpske iz godine u godinu napreduje i ne treba da bude zaustavljena novim procedurama. Ono o čemu smo razgovarali i što može da bude najveći problem su akreditacije i sertifikacija određenih proizvoda, ali mi apsolutno izražavamo spremnost da sertifikacijske kuće iz Hrvatske prihvatimo kao relevantne u tom pogledu”, rekao je Dodik novinarima nakon sastanka sa privrednicima iz Hrvatske.
Dodik je naglasio da svi postojeći granični prelazi između BiH i Hrvatske ostaju otvoreni za svu robu, osim za onu životinjskog porijekla za koju će biti oformljena dva granična prelaza, te da ni ta dva prelaza neće biti potpuno kapacitirana, jer nema dovoljno razmjene u tom pogledu.
“Ako se poveća robna razmjena, nikakav problem nije da da se izvrši pritisak i otvori novi prelaz. Sa stanovišta onoga što je danas promet na ta dva granična prelaza službe se neće angažovati više od dva do tri časa dnevno i prosto nije ekonomski da držite još jedan prelaz koji će raditi na sat ili neće raditi ništa”, kaže Dodik.
Dodik je naglasio da se roba mora nesmetano kretati, ističući da će Republika Srpska učiniti sve da se otklone politički zastoji i postignu dogovori unutar BiH o tom pitanju.
“Čestitamo Hrvatskoj na ulasku u EU. Stvari koje su oni prošli nas tek čekaju i nesumnjivo želimo da taj kapacitet koji su oni imali i ta ponekad traganja i lutanja uz njihovu pomoć mi izbjegnemo, te na najlakši način prođemo taj put”, istakao je Dodik.
On je naveo da Srpska podržava evropski put BiH, ali da nije spremna da umanjuje svoju autonomiju zbog bilo kakvih političkih akrobacija u BiH.
“Uvjeren sam da je stvoren dobar ambijent i dobra atmosfera i stvar je sada na privrednim komorama da to identifikuju i ja ću na sebe preuzeti odgovornost da to kroz javni politički sistem institucija guram na najbolji mogući način u interesu i jedne i druge poslovne zajednice”, rekao je Dodik.
Sastanku u Palati Republike u Banjaluci prisustvovali su i predstavnici privrednih komora Republike Srpske i Hrvatske, privrednici iz Republike Srpske i Hrvatske, te ministri u Vladi Republike Srpske i generalni konzul Hrvatske u Banjaluci Dunja Jevak. Srna