JAHORINA – Bruto društveni proizvod u Republici Srpskoj u proteklih deset godina, sa 4,5 milijardi popeo se na 10,5 milijardi KM u prošoj godini. RS prati i dobra statistika, kao što je pokrivenost izvoza uvozom koja je veća od 80 odsto. Sedam odsto je rast industrijske proizvodnje, veća je zaposlenost, socijalna briga, sprečevanje uticaja sivog tržišta, kazao je danas na otvaranju trećeg Ekonomskog foruma na Jahorini predsjednik RS Milorad Dodik.
Kako je istakao, nema ekonomskog razvoja bez političke stabilnosti.
Dodik je ukazao i da RS mora da zadrži mlade, obrazovane ljude, pa je najavio uvođenje ministarstva za nove tehnologije.
“Moramo energično da reagujemo na izazove koji su vidljivi, a to je radna snaga. Tu moramo kreirati nove politike. Moramo zadržati naše mlade i obrazovane ljude. Moramo se oduprijeti tom šablonu odlaska mladih u inostranstvo, koji je neko drugi planirao”, istakao je.
Prema Dodikovim riječima, ekonomija još nije centru pažnje javnosti, ali vlast u RS vodi računa o tome u kontinuitetu. Naglašava da je potrebno izučiti nove mogućnosti povećenja plata radi motivacije radnika i njihovog ostanka na ovim prostorima.
“Ideja o carinskoj uniji predsjednika Srbije Aleksandra Vučića ima našu podršku”, naglasio je Dodik i najavio izmjene Zakona o Vladi Republike Srpske i mogućnost uvođenja sistema kriptovaluta.
Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da Srbija u BiH izvozi više nego u Kinu, Rusiju i SAD zajedno i istakla da se jačanjem ekonomije Srbije može očekivati bolja saradnja sa BiH.
“Odlična ekonomska situacija u Srbiji je dobra vest i za BiH i region, jer se jačanjem privrede Srbije može očekivati veći nivo investicija i dalje jačanje ekonomske saradnje”, poručila je Brnabićeva na “Jahorina ekonomskom forumu 2018”, navela je.
Brabićeva je, u uvodnom obraćanju na skupu, navela da je robna razmjena Srbije i BiH prošle godine iznosila 1.700.000.000 evra, što je rast od 13,6 odsto u odnosu na 2016. godinu.
“Ne postoji nijedno tržište u regionu na kojem Srbija beleži tako dobre rezultate u izvozu i sa kojim ostvaruje veći obim robne razmene kao tržište BiH. O značaju BiH kao spoljnotrgovinskog partnera i izvozne destinacije govori činjenica da se čak 44 odsto robne razmene Srbije u okviru CEFT-a odnosi na BiH”, naglasila je Brnabićeva.
Prema njenim riječima, Srbija je za BiH treći najvažniji strani investitor – iza Austrije i Hrvatske sa do do sada uloženih 1.100.000.000 evra.
Član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Dragan Čović istakao je značaj integrisanja, inoviranja i investiranja.
“Prvo treba da se integrišemo unutar BiH, a potom regiona, te kao takvi dočekamo integracije u EU. Naš primarni cilj trebalo bi da budu naši susjedi na zapadnom Balkanu”, poručio je Čović.
Jahorinski ekonomski forum održava se u organizaciji Udruženja ekonomista „Swot“.
CAPITAL: Žana Gauk
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo mu neko smjestio.
U par klikova se lako nađe, podaci Republičkog zavoda za statistiku RS o BDP (u hiljadama KM)
2007. godina 7.366.228
2008. godina 8.507.471
2009. godina 8.256.873
2010. godina 8.335.987
2011. godina 8.703.122
2012. godina 8.614.704
2013. godina 8.792.917
2014. godina 8.887.307
2015. godina 9.205.038
2016. godina 9.630.569
Prosječan rast 3,02 %, što je za zemlju u razvoju jadno (znači da nam je potrebno 23 godine da poduplamo BDP).
Što se tiče podatka o pokrivenosti uvoza izvozom, apsurdno je pričati o tome na nivou RS, kada RS nema carinu (koja je na nivou BiH) i vjerovatno se odnosi na pokrivenost uvoza izvozom firmi iz RS, pri čemu se ne uzima u obzir kupovina strane robe od uvoznika iz FBiH (a većina uvoznika je iz FBiH).
to je on htio reci da su uzeli 6 milijardi kredita, to je isto
Kec, svaka cast na podacima, ali uzalud, vjeruje se onom sto je receno, a ne cinjenicama.