PRIJEDOR, Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik izjavio je da se RS neće odreći svoje imovine i da će se pitanjem OHR-ovog popisa državne imovine obiljno baviti nakon praznika.
Premijer Dodik je rekao da su RS na raspolaganju nekoliko mogućih varijanti rješavanja ovog pitanja.
On je naglasio da je OHR bespotrebno uradio popis imovine, koji, kako je rekao, nije u skladu sa Zakonom o zabrani raspolaganja imovinom RS koji je nametnuo raniji visoki predstavnik Pedi Ešdaun, dodavši da je jedna od varijanti usvajanje ovog zakona u Narodnoj skupštini RS.
Dosadašnja praksa, istakao je Dodik, bila je da nametnute zakone neka skupština treba da usvoji da bi mogla da ih mijenja.
On je podsjetio da Narodna skupština nije usvojila Zakon o zabrani raspolaganja imovinom RS koji je još 2005. godine nametnuo visoki predstavnik Pedi Ešdaun, jer je ocijenjeno da nametnute odluke, a pogotovo zakone treba odbiti.
“Ako želimo da sve to dovedemo do apsurda kakav i jeste, a imajući u vidu da je imovina Ešdaunovim zakonom apriori predodređena kao imovina RS, možemo da u parlamentu usvojimo taj zakon i za sedam dana da ga ukinemo i uknjižimo svu imovinu na RS. Druga varijanta je da pokušamo u BiH napraviti brzi sporazum o državnoj imovini. Ako ne bude brzog sporazuma, mi ćemo iza 15. januara, kada se mislimo ozbiljno baviti tim pitanjem, upotrijebiti prvu varijantu”, naveo je Dodik.
Premijer RS je rekao da će OHR-ov popis unijeti više nesporazuma nego što će pridonijeti rješenju ovog pitanja.
”To je tipičan rad OHR strukture, koji pred svako zasjedanje Savjeta za provođenje mira /PIK/ pokušava da iscenira određeni problem do usijanja kako bi se, navodno, opet produžio mandat OHR-u”, konstatovao je Dodik, koji je i lider SNSD.
On je dodao da se pokušava plasirati pogrešna pretpostavka, jer se ne radi o imovini BiH.
”BiH ne dijeli svoju imovinu, nego se pokušava riješiti pitanje imovine koja nije sporna, jer ona po Dejtonu i Ustavu pripada entitetu na kojem se nalazi. Da je Ešdaun mislio drugačije ne bi donio Zakon o zabrani raspolaganja imovinom RS nego bi rekao imovina BiH. Onda mi ne bi imali problem. Sva bi imovina bila uknjižena. Zato je on i zabranio raspolaganje imovinom RS, jer ona i po Dejtonu i po Ustavu pripada RS”, objasnio je Dodik.
Premijer Srpske je istakao da je ogroman pritisak stranaca u međuvremenu doveo do toga da to bude glavna tema, kao i da politički predstavnici Bošnjaka ne žele da riješe to pitanje, jer, kako je rekao, ako ga riješe onda se stvaraju formalne pretpostavke za zatvaranje OHR-a, što oni ne žele.