BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik izjavio je danas da je izmjenama zakona potrebno pojačati kontrolu izbjegavanja plaćanja poreza i doprinosa na realnoj osnovi, tako što će biti izvršeno rangiranje određenih zanimanja.
Dodik je istakao da nakon ovih izmjena, koje bi trebalo da se počnu primjenjivati od naredne godine, neće moći dešavati da pravnik u preduzeću primi platu od 250 KM, već minimalno 1.000 KM na šta će se plaćati porezi i doprinosi.
“I dalje se zadržava praksa u kojoj određeni poslodavci isplaćuju zvanično samo minimalne plate koje se ne oporezuju, a ostalo isplaćuju na drugi način, tako da je država uskraćena za određene prihode, radnici za osnovice i kreditnu mogućnost, a poslodavci krše zakon i vrše utaju poreza na tom osnovu”, rekao je Dodik nakon sastanka sa predstavnicima Saveza sinikata RS i Unije udruženja poslodavaca RS.
Tokom sastanka danas u Banjaluci su razmatrana aktuelna pitanja stanja u socijalnom sektoru i privredi RS i izražena je bojazan da će primjenom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, gdje se očekuje “navala” robe iz okruženja, biti znatno ugrožena domaća proizvodnja.
Naglašena je i potreba da se zbog povećanja cijena, uzrokovanih poskupljenjem energenata i hrane, pokuša obezbijediti što bolji položaj zaposlenih u privrednim organizacijama.
On je istakao da i dalje postoji problem preduzeća koje pripremaju topli obrok za svoje radnike, a koje su, u suštini, duplo oporezovane, jer se PDV plaća na nabavke životnih namirnica od kojim se priprema topli obrok, a onda se na topli obrok ponovo plaća PDV.
Premijer RS je podsjetio da je najniža plata od 250 KM utvrđena prošle godine i da ona sigurno nije dovoljna, ali da će o tome biti potreban konsenzus Vlade, Saveza sindikata i Unije udruženja poslodavaca RS.
Dodik je istakao da Vlada RS nema namjeru da do kraja godine povećava plate u osnovnom obrazovanju, jer za to nema uslova u Budžetu, a ukoliko budu stvoreni, biće razmotrene mogućnosti da se stanje poboljša u posljednjem tromjesječju.
On je istakao da će se dijalog sa predstavnicima Saveza sindikata i Unije udruženja poslodavaca RS nastaviti krajem avgusta ili početkom septembra.
Kao primjer poboljšanja privrednog ambijenta u RS Dodik je naveo da je broj inostranih kompanija registrovanih u RS povećan ove godine na 764, što je za 83 odsto više nego lani kada ih je bilo 416.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić je rekla da se zahtjevi sindikata odnose na povećanje najniže plate, kao zaštitne kategorije, za radnike u privredi, dok je zahtjev poslodavaca prvenstveno stvaranje povoljnijeg ambijenta za poslovanje.
Ona je istakla da je činjenica da su radnici u privredi, njih 24.114 veoma loše plaćeni sa najnižom platom od 250 KM i dodala da to daje za pravo Sindikatu da vrlo glasno traži i od poslodavaca i od Vlade njihovu zaštitu.
“Dobro je što će Vlada ići u pravcu mjera koje će pogodovati poslodavcima, odnosno stvaranju boljeg privrednog ambijenta”, rekla je Mišićeva i najavila da će Sindikat od jeseni početi intenzivne pregovore za iduću godinu, kada su u pitanju primanja radnika u privredi.
Ona je naglasila potrebu za pojačanim radom inspekcija, ističući da je prilikom jučerašnje posjete radnicima “Maglića” u Foči razgovarala sa radnicima koji rade u ugostiteljstvu koji imaju platu 241 KM bez obzira na radno mjesto.
Mišićeva očekuje da će se u drugoj polovini avgusta ići sa konkretnim prijedlogom rješavanje problema poslodavaca i povećanja najniže plate.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Zdravko Ostojić je istakao da je potrebno zaštititi i one koji posluju na granici rentabilnosti i dodao da povećanje cijena na globalnom tržištu i unutar RS pogađa podjednako i privrednike i radnike.
On je istakao da će u većini firmi dobit u prvih šest mjeseci manja nego prošle godine, jer ne mogu svoje proizvode i usluge da prodaju po većoj cijeni zbog velike konkurencije.
Ostojić je istakao da Unija udruženja poslodavaca RS traži od Vlade RS da se oslobode dvostrukog oporezivanja na topli obroka koji se priprema u preduzećima, što bi trebalo biti riješeno do septembra.
“Drugi naš zahtjev je da se ukine isplata doprinosa na prosječne plate, jer pojedini poslodavci isplaćuju samo toliko koliko je taj prosjek”, rekao je Ostojić i naglasio potrebu za pojačanim radom inspekcija.