BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik najavio je da će aktuelni ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Slobodan Puhalac početkom jula biti imenovan za novog ministra privrede i energetike u RS.
Dodik je u intervjuu za “Novi reporter” rekao da će na mjesto Puhalca u Savjetu ministara BiH predložiti Mladena Zirojevića iz Istočnog Sarajeva, koji potom treba da prođe proceduru provjere.
Govoreći o projektima Vlade RS, premijer je ocijenio da je privatizacija Rafinerije u Brodu najbolji projekat, što će se pokazati i na srednjeročnom nivou i ponovio da su sve aktivnosti oko privatizacije sprovedene u skladu sa zakonom.
Dodik je naglasio je da će do kraja mjeseca biti intenzivirane aktivnosti na pokretanju proizvodnje u Rafineriji u Brodu, koja je bila opterećena činjenicom da je u ruskoj firmi “Njeftgazinkor” došlo do promjene rukovodećeg kadra u vrijeme izbora u ovoj zemlji.
Govoreći o procesu evropske integracije BiH, Dodik je naglasio da će RS morati da donese i neke kratkoročno teške odluke u prilagođavanju evropskim standardima, ali da bi na kraju trebalo da bude bolje.
Dodik je rekao da je apsolutno pogrešan stereotip da će nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju novac iz raznih fondova “odjednom nagrnuti”.
Na pitanje kako prevazići najavu iz Brisela da će razgovarati samo sa “jednom adresom”, Dodik je rekao da je potrebno formirati koordinaciono tijelo entitetskih vlada i Savjeta ministara BiH.
“Do sada je to bilo kao neko pravilo: jedna adresa – državni organ BiH. Jedna adresa – u redu, ali postoje razne varijacije. Jedna od tih je da, recimo, Vlada RS, Vlada Federacije i Savjet ministara BiH naprave koordinaciono tijelo. I to je sasvim dovoljno za Brisel”, rekao je Dodik.
Dodik je podsjetio da je RS ranije bila objekat raznih mahinacija u okviru Savjeta ministara BiH, pa se čak došlo i do pozicije da se evropski put svodi na ukidanje nadležnosti RS i njenog dovođenja u poziciju da bude beznačajan faktor.
“Danas to nije tako. Mi ćemo iskoristiti svaku mogućnost da na ravnopravnim osnovama u okviru institucija BiH dođemo do određenih projekata na koje imamo pravo”, rekao je Dodik i dodao da je na nedavnoj prezentaciji u Briselu ocijenjeno da je RS spremna za to.
Osvrćući se na reformu Ustava BiH Dodik je istakao da je Dejton osnova za sve razgovore i naglasio da su trajnost RS i njena nesporonst u novom ustavnom aranžmanu glavni principi za predstavnike ovog eniteta.
“Ukoliko neko ima drugu ideju – da nema RS, naravno da takvi ustavni razgovori ne treba ni da počinju i nikada neće biti vođeni. Ukoliko neko hoće da sa RS napravi funkcionalnu priču koja se zove BiH, koja bi imala više federalnih jedinica, mi smo spremni da razgovaramo. Ono što znam sigurno jeste to da međunarodno posredovanje u tome nije potrebno”, naglasio je Dodik.
On je podsjetio da su ranije političke garniture pristale da OHR, nekadašnji visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun i drugi kreiraju neku političku reformu, zbog čega su dosadašnja rješenja prihvatana na nedemokratskoj praksi i pod surovim pritiskom, “što mora da prestane i što prestaje”.
Premijer RS istakao je da RS želi da sarađuje sa stabilnom i jakom Srbijom, što zavisi od političkih rješenja nove vlade, koja bi trebala da bude dominantno proevropska politika, bez obzira na sve probleme koje ima sa Kosovom.
“Bilo koja antievropska politika mogla bi sigurno dovesti do dodatnih problema u Srbiji, a time i nama samima ovdje”, ocijenio je Dodik.