BANJALUKA – Samo dva dana nakon što je na banjalučkoj berzi prodala petogodišnje obveznice za 130 miliona maraka, Vlada Republike Srpke je juče donijela dvije odluke o novim zaduženjima u ukupnom iznosu od 73,7 miliona maraka.
Prvo zaduženje u iznosu od 58,7 miliona maraka ili 30 miliona evra će se realizovati kod Izvozno-uvozne banke Mađarske.
„Namjena kredita je obezbjeđivanje sredstava za finansiranje budžetskog deficita i refinansiranje dijela duga, a u skladu sa Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama Republike Srpske“, navodi se u odluci Vlade.
Rok otplate kredita je deset godina po fiksnoj kamatnoj stopi od pet odsto godišnje.
Glavnica i kamate će se plaćati godišnje, a već od 21. decembra ove godine treba da se vrati prvi dio.
Podsjećamo, u decembru prošle godine Srpska se kod iste banke zadužila za 110 miliona evra pod gotovo identičnim uslovima.
Vlada Srpske novac traži na sve strane
Hitno i tajno
Koliko se Vladi važno da se što prije zaduži pokazuje i dinamika realizacije. Odluka o zaduženjima, svojena na jučerašnjoj sjednici Vlade, već danas je osvanula u Službenom glasniku Srpske, a odmah sutra stupa na snagu.
Osim brzine, zanimljiva je i tajnovitost. Odluke o zaduženjima nisu se našle u redovnom saopštenju za javnost koje nakon sjednica šalje Vlada Republike Srpske. Takođe, nisu bile najavljene ni predviđene u dnevnom redu koji je poslat novinarima prije same sjednice.
Milioni od Viktora Orbana neće biti dovoljni, pa će se ponovo posegnuti za novcem domaćih banaka i fondova.
Vlada je na istoj sjednici usvojila odluku i o 63. emisiji petogodišnjih obveznica u vrijednosti 15 miliona KM.
Investitorima će biti ponuđeno 15.000 obveznica pojedinačne vrijednosti 1.000 maraka.
Kamata je šest odsto na godišnjem nivou, glavnica se isplaćuje godišnje u pet jednakih rata, gdje će svake godine biti vraćeno 20 odsto od nominalnog iznosa.
„Kamata se računa na neotplaćeni dio glavnice i isplaćuje jednom godišnje (po isteku svake godine od dana registracije emisije“, piše u odluci Vlade.
Inače, kada je ova godina u pitanju, Srpska je na berzi 13 puta pozajmljivala novac i povukla 685 miliona KM.
Preliminarni podaci, zaključno sa 31. julom ove godine pokazuju da je javni dug Republike Srpske 5,18 milijardi maraka odnosno 33,6 odsto procijenjenog BDP-a za ovu godinu.
Ukupan dug Republike Srpske iznosi 6.16 milijardi maraka i iznosi 39,9 odsto procijenjenog BDP-a za 2023. godinu.
CAPITAL: Dejan Tovilović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Mogao je pozajmiti Vladi RS koju kintu iz svog budžeta?!
Додик је огроман терет овом народу. Због своје промашене политике изоловао нас је од цивилизованог свијета и сада плаћамо каматну стопу од 6% годишње док Федерација БиХ плаћа 2,85%. Косово се задужују по 3,2%. Могао би Додик на часове политике и финансија код Никшића и Куртија.
Укупан дуг Републике Српске износи 6,3 милијарде КМ и камата коју ћемо годишње плаћати биће 378 милиона КМ, а ФБиХ на исту висину дуга ће плаћати камату 180 милиона КМ. Према томе, Додикова сулуда политика нас годишње кошта додатно 200 милиона КМ.
Ne zelim da branim Dodika ali daj malo konkretno reci zbog koje njegove politike mi placamo vise kamate?
Da li bi trebalo da priznamo ilegalca her Smita za visokog predstavnika? Da dozvolimo prenos vlasnistva poljoprivrednig zemljista, suma i vodenih povrsina na neku imaginarnu drzavu BiH?
Potraži malo i pogledaj iznose grant sredstava koje godinama dobija FBiH, a koliko mi?! Pretpostavljam da je slično i sa kamatama na kredite. Odgovor na pitanje prenosa nadležnosti slobodno potraži od Dodika, nekrunisanog šampiona u ovoj oblasti!