NJUJORK, Najprestižniju novinarsku nagradu u SAD – Pulicerovu nagradu za novinarstvo u četiri kategorije osvojili su novinari lista “Vašington post” dok su njihove kolege iz “Njujork tajmsa” dobile tri najviša priznanja u oblasti novinarstva koje dodjeljuju predstavnici Univerziteta Kolumbija na preporuku Pulicerovog odbora.
Novinar “Vašington posta” Enotni Šadid nagrađen je Pulicerovom nagradom za međunarodno izvještavanje iz strane zemlje.
On je ovu nagradu dobio za izvještavanje o Iraku, o naporima stanovnika Iraka da transformiraju svoju zemlju.
Njegov kolega, novinar Džin Vajngarted dobio ovo prestižno priznanje za članak o roditeljima koji su slučajno usmrtili sopstvenu djecu nakon što su ih zaboravili u automobilima.
Novinarka “Vašington posta” Ketlin Parker uručena je Pulicerova nagrada za komentar, dok je njena koleginica Sara Kaufman nagrađena za kritiku.
Njujorški Kolumbija Univerzitet dodijelio je juče prvi put ovo prestižno priznanje jednoj onlajn novinskoj organizaciji, i to u kategoriji za istraživačko novinarstvo.
Neprofitna novinska organizacija “ProPublika” nagrađena je za članak novinarke Šeri Fink o kontroverznim smrtnim slučajevima u jednom zdravstvenom centru u Nju Orleansu, posle smrtonosnog udara uragana Katrina 2005. godine, prenosi AP.
Članak je urađen u saradnji sa “Njujork tajms magazinom”, koji je dobio nagradu u istoj kategoriji.
Pulicer u kategoriji eksplikativnog izveštavanja otišao je u ruke novinara Majkla Mosa iz “Njujork tajmsa”, za članak o zaraženim hamburgerima i pitanjima bezbjednosti hrane, na osnovu kojeg je došlo do poboljšanja federalnih propisa.
Nagradu za nacionalno izveštavanje osvojili su Met Ričel i drugi novinari “Njujork tajmsa” za niz članaka o opasnosti upotrebe mobilnih telefona, kompjutera i drugih naprava u toku vožnje.
Nagradu Pulicer za fotografiju dobio je novinar lista “Denver post” Krejg Voker za seriju snimaka koji prate jednog regruta u američkoj vojsci – od obuke, odlaska u Irak te povratka u Ameriku.
Pulicerova nagrada u kategoriji udarnih vijesti otišla je “Sijetl tajmsu” za članak o ubistvu četiri policajca i 40-časovnoj potjeri za osumnjičenim za napad.
Pulicerova nagrada u oblasti istraživačkog novinarstva uručen je i novinarkama Barbari Lejker i Vendi Ruderman iz lista “Filadelfija dejli njuz”, za razotkrivanje brutalnosti među pripadnicima policije u odjeljenju za borbu protiv narkotika.
Ovaj članak je doveo do istrage FBI i ponovnog pregledanja stotina kriminalističkih slučajeva povezanih sa skandalom.
Novinarka Rakel Ratledž iz “Milvoki žurnala Sentinel” dobila je Pulicera za lokalno izveštavanje o prevarama i zlostavljanju u centrima za brigu o djeci siromašnih roditelja.
Za pisanje uvodnika nagrađeni su urednici Tod Roberson, Kolin Mekejn Nelson i Vilijam Mekenzi iz “Dalas moning njuza”.
Crtač Mark Fiore osvojio je Pulicera za strip, koji je objavljen na sajtu SFGate.com.
Među fotografima, za udarnu sliku Pulicerom je nagrađena Meri Čind iz “Des Moines registera”, dok je u kategoriji reportažne fotografije nagrađen Krej Voker/Krej Woker iz “Denver posta”.
Bristolski list “Herald kurir” nagrađen je Pulicerom za javnu službu, zbog izvještaja o malverzaciji oko prirodnog gasa u Virdžiniji.
Univerzitet Kolumbija je prestižnu nagradu za ovu godinu u kategoriji romana dodijelio Polu Hardingu za djelo “Tinkers”, koje slavi život kroz priču o ocu i sinu koji kroz patnju i radost pronalaze nove načine da shvate svijet.
U kategoriji drame, nagrada je pripala rok-mjuziklu “Nekst tu normal /Next to Normal/”, autora Toma Kita i Brajana Jorkija, o mentalnoj bolesti jedne žene i njenom uticaju na porodicu.
Pulicerovu nagradu u kategoriji poezije osvojio Rej Armantraut za zbirku “Versed”, koju odlikujuju izuzetna oštroumnost i lingvistička inventivnost.
Pulicerova nagrada je američka nagrada koja se dodjeljuje za najveće doprinose u novinarstvu, književnosti i komponovanju muzike, a dodeljuje je Univerzitet Kolumbija iz Njujorka.
Nagrada se dodjeljuje svake godine u 21 kategoriji. Nagradu je ustanovio Džozef Pulicer, mađarsko-američki novinar i izdavač, koji je ostavio svoj novac Univerzitetu Kolumbija nakon svoje smrti 1911.
Prva Pulicerova nagrade je dodieljena 4. juna 1917. i otada se proglašavaju svakog aprila. Dobitnike bira nezavisna komisija.