NOVI GRAD, Direktor Republičke uprave Civilne zaštite Republike Srpske Milimir Doder rekao je danas da će, s obzirom da u vodozaštitne objekte nije ulagano više od 40 godina, najavljena investicija od 55 miliona evra značajno popraviti situaciju u oblasti zaštite i spašavanja od poplava.
“Vlada Republike Srpske je prepoznala taj problem i finansiraće iz kredita projekat zaštite od poplava rijeke Save”, istakao je Doder.
On je danas u Novom Gradu na koordinacionom sastanku predstavnika Republičke uprave Civilne zaštite, Područnog odjeljenja Banjaluka, sa predstavnicima nadležnih organizacionih jedinica Civilne zaštite iz 21 lokalne zajednice sjeverozapadnog dijela Republike Srpske napomenuo da zaštita i spašavanje od poplava zavisi od stanja vodozaštitnih objekata.
Prema njegovim riječima, ovaj projekat realizovaće Ministarstvo poljoprivrede i Javna ustanova “Vode Srpske”, a biće finansirano čišćenje pojedinih korita, popravljanje i izgradnja nasipa, izgradnja crpnih stanica i nabavka pumpi.
On je naveo da će prva investicija biti na lokaciji Topolovac, a nakon toga projekat će biti realizovan do kraja 2014. godine, dinamikom koju će odrediti Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske.
Govoreći o novom Zakonu o zaštiti i spašavanju od vanrednih situacija, Doder je napomenuo da je predviđeno aktivnije angažovanje svih subjekata koji se bave tom materijom.
“Zakonom je ojačana uloga Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/, Republičke uprave Civilne zaštite /RUCZ/ i posebno lokalnih zajednica”, naveo je Doder i dodao da je, između ostalog, planirano da lokalne zajednice izdvajaju dva odsto budžeta za Civilnu zaštitu.
On je pojasnio da je predviđeno i formiranje štabova za vanredne situacije na republičkom i lokalnom nivou.
Viši stručni saradnici Republičke uprave Civilne zaštite Strahinja Rogić, Dragoslav Kovačević i Janko Kecman govorili su o realizaciji prošlogodišnjih planova za zaštitu i spašavanje od snijega i snježnih padavina, poplava i šumskih požara.
Posebno je razmatrana i situacija u opštinama Kozarska Dubica, Gradiška, Srbac i Jezero, gdje su zbog poplava proglašene vanredne mjere odbrane.
Konstatovano je da je bilo poplavljeno 80 odsto nebranjenog područjua i da je Civilna zaštita u saradnji sa opštinskim vlastima reagovala adekvatno i u skladu sa zadatkom zaštite ljudi i materijalnih dobara.
Nakon povlačenja vode, biće obavljena dezinfekcija i procijenjena šteta.
Naglašeno je da su u tim opštinama locirane kritične tačke zaštite od poplava na čemu treba hitno raditi.
Kada je riječ o zaštiti i spašavanju od snijega i snježnih padavina i požara, nije bilo potrebe za proglašavanje vanrednih situacija. Srna