BANJALUKA, Skupština grada Banjaluka danas je na vanrednoj sjednici prihvatila dva kreditna zaduženja kod komercijalnih banaka u ukupnom iznosu od 42,6 miliona KM, od kojeg će 32,6 miliona biti namijenjeni za redefinisanje postojećih dugova grada Banjaluka, a 10 miliona KM za kupovinu akcija na ime dokapitalizacije gradske “Toplane”.
“Riječ je o restruktuisanju postojećeg duga grada Banjaluka, jer će grad sa ovih 42,6 miliona KM isplatiti više od 32 miliona KM ranijih obaveza po kreditnim aranžmanima koji su dizani za izgradnju komunalne infrastrukture“, rekao je novinarima gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović.
On je naveo da će se na ovaj način stvoriti relaksirajuća situacija u budžetu grada u narednim godinama i u ovoj godini, i dodatno obezbijediti 10 miliona KM sredstava za dokapitalizaciju “Toplane”, kao sastavni dio projekta koji usvojen na prethodnom zasjedanju kada je ponuđen dugoročan program za stabilizaciju “Toplane”.
Gavranović je rekao da je “Toplana” u izuzetno teškom stanju, ali da je neosnovano očekivati da se ono može riješiti za dan ili dva.
On je istakao da je u programu stabilizacije “Toplane”, koji je usvojila Skupština, ponuđeno da prva faza osposobljavanja “Toplane” traje četiri godine.
Gradonačelnik Banjaluke očekuje da će stvari krenuti nabolje i da će doći do kompletnog rješenja, dodavši da se trenutno radi na traženju modela za dogrijavanje sistema u pojedinim perifernim dijelovima.
“Sad preko Investiciono razvojne banke /IRB/ tražimo odgovarajuća sredstva i želimo da u ovoj sezoni grijanja završimo tri kapaciteta /kotlovnice/ ukoliko obezbijedimo ta sredstva. Zbog lošeg stanja, rekli smo da ćemo prioritetno to probati uraditi na Starčevici do kraja ove godine”, rekao je Gavranović.
On je istakao da će Vlada Srpske, takođe, biti uključena u ovaj proces, naglasivši da se Banjaluka dugoročno jedino može grijati preko “Toplane”.
“`Toplana` je postala limitirajući faktor razvoja grada i zato želimo da je stabilizujemo i proširimo kapacietet, obnovimo vrelovode i promijenimo energent. Disparitet cijena je osnovni problem gubitaka u `Toplani`“, rekao je Gavranović.
On je rekao da grad mora da štiti građane i da vodi socijalno odgovornu politiku.
Gavranović je rekao da uprava “Toplane” nosi odgovornost za upravljanje tim preduzećem i ako ima nezakonitosti da je apsolutno za to da se sve ispita i da oni koji su krivi odgovaraju.
On je rekao da “Toplana”, zatvarući svaku sezonu, potroši vlastite prihode i da onda grad mora da tu uđe sa subvencijama, ističući da je grad do sada uložio više od 50 miliona KM u “Toplanu”, pomažući da se teret povećanja cijene ne svali na građane.
Nakon današnjeg zaduženja, ukupno zaduženje grada, prema riječima Gavranovića, iznosi oko 170 miliona KM, s tim da će grad ići na još jedan paket – restrukturisanje duga kod Komercijalne banke, jer će kod te banke tražiti produženje otplate pojedinih kredita.
“Na taj način stopa zaduženosti grada će biti snižena i imaćemo veći iznos tekućih sredstava u budžetu. Ovim aranžmanom u budžetu dobijamo 1,3 miliona KM na godišnjem nivou“, kaže Gavranović.
On je rekao da će sezona grijanja početi na vrijeme, a možda i ranije.
Predsjednik Skupštine grada Budimir Balaban je kazao da su zaduženja u ovom trenutku jedina opcija da se riješi problem “Toplane” kako bi sezona grijanja krenula na vrijeme i bez problema.
Direktor “Toplane” Mićo Milovanović je rekao da će na osnovu današnjih odluka koje je donijela Skupština grada grijanje biti kvalitetnije i bolje, i da će prvi put u poslijeratnom periodu grijanje početi prije.
“Mi ćemo već od 1. oktobra biti spremni za isporuku toplotne energije i bićemo sposobniji od bilo koje prethodne godine“, rekao je Milovanović i naglasio da je već naručena prva količina mazuta.
Odbornik PDP-a Zoran Talić rekao je da današnje odluke idu na štetu grada i građana, dok je odbornik SDS-a Đorđe Umićević istakao, da je opozicija bila vrlo konstruktivna i da želi da građani Banjaluke imaju dobro grijanje, ali da nije sigurna da će to tako biti. (Srna)