SARAJEVO, Postojeći sistem javnih nabavki u BiH potrebno je dodatno usaglasiti sa standardima i direktivama EU, rečeno je danas u Sarajevu na završnoj konferenciji projekta EU podrške sistemu javnih nabavki u BiH.
Prema riječima direktora Agencije za javne nabavke BiH Đinite Fočo, BiH je imala legislativu koja je odudarala od one u regiji i nije bila harmonizovana sa evropskim direktivama.
“Usvajanjem novog zakona o javnim nabavkama dobijena je legislativa koja je u velikoj mjeri hamonizovana sa evropskim direktivama, ali sada već starim”, konstatovala je Fočo.
U izjavi za medije ona je objasnila da je dvogodišnji projekt pomoći podrške sistemu javnih nabavki u BiH bio fokusiran na tri komponente – legislativu i pomoć u izradi podzakonskih akata, trening za lica koja se bave javnim nabavkama te prevenciju korupcije u ovoj oblasti.
Ističući da sistem javnih nabavki nisu samo Agencija za javne nabavke i Kancelarija za razmatranje žalbi Fočo je navela da je za borbu protiv korupcije u ovoj oblasti potreban angažman niza institucija, prije svega pravosuđa, koje treba da sankcioniše zloupotrebe.
Šef Kooperacija u Delegaciji EU Melvin Asin podsjetio je da se na godišnjem nivou u oblasti javnih nabavki troši veliki novac, zbog čega potreban fleksibilan, transparentan i jasan sistem potrošnje novca iz javnih fondova.
“EU je razvila precizne sisteme javnih nabavki za zemlje članice i sve zemlje koje teže da postanu zemlje članice su dužne da svoje nacionalne sisteme javnih nabavki harmonizuju sa sistemom EU”, naglasio je Asin.
Prema njegovim riječima, okončani projekat podrške sistemu javnih nabavki u BiH pomogao je BiH u procesu harmonizacije sa evropskim standardima.
On je podsjetio da je provođenje projekta koštalo 1,3 miliona evra i da je za njegovog trajanja edukovano više od 1.300 osoba iz nekoliko oblasti javnih nabavki.
Asin je dodao da sistem javnih nabavki počinje od zakonodavstva, ali podrazumijeva i mehanizam kontrole svih koraka javne nabavke.
“Postojeći sistem u BiH traži poboljšanja prije nego što ga proglasimo hamonizovanim sa evropskim standardom”, zaključio je Asin.
Član Kancelarije za razmatranje žalbi Dragan Vukajlović naveo je da je ova kancelarija u prošloj godini primila blizu dvije hiljade žalbi.
“Kancelarija se od svog osnivanja suočava sa nedostatkom kadrova”, istakao je Vukajlović i dodao da će osnivanje filijala u Mostaru i Banjaluci doprinijeti efikasnosti ove institucije. Srna