BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) izdvojiće dodatnih pet miliona KM za pomoć 25 opština u cilju pravovremene intervencije usljed posljedica ekonomske krize, pored 30 miliona KM planiranih rebalansom budžeta RS za 2009. godinu, kao pomoć opštinama i gradovima za stabilizaciju njihovih budžeta.
“Opština Prijedor će dobiti 1,5 miliona KM, Mrkonjić Grad 350.000 KM, Bileća, Višegrad, Vlasenica po 300.000 KM, Petrovo 250.000 KM, Kalinovik, Pelagićevo, Trebinje po 200.000 KM, Rudo 150.000 KM, Derventa, Modriča, Ribnik, Rogatica, Sokolac, Donji Žabari, Trnovo, Han Pijesak, Čajniče i Šipovo po 100.000 KM, Kupres, Istočni Stari Grad, Kostajnica, Oštra Luka i Istočni Mostar po 50.000 KM”, rekla je šef Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću Vera Sajić.
Ona je navela da je Vlada RS danas prihvatila zahtjev Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS da se kod Savjeta ministara BiH pokrene postupak za donošenje odluke o ukidanju akcize na dizel gorivo i takse za puteve i auto-puteve za registrovana poljoprivredna gazdinstva.
Prema njenim riječima, Vlada RS donijela je odluku o prihvatanju zaduženja i finansijskog doprinosa prema Kreditnom zavodu za obnovu Frankfurt po projektu “Gradski sistem vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda u gradu Banjaluci” u iznosu od 10 miliona evra.
“Prihvataju se sredstva finansijskog doprinosa koja se bespovratno odobravaju RS u iznosu od šest miliona evra, od čega je četiri miliona evra finansijski doprinos Vlade Njemačke, a dva miliona evra Evropske komisije”, precizirala je Sajićeva.
Ona je dodala da je cilj Projekta da se osigura ekološko i održivo vodosnabdijevanje i odvođenje otpadnih voda u Banjaluci i time poboljšaju životni uslovi stanovnika grada.
Prema njenim riječima, kredit se RS odobrava na rok otplate od 14 godina, period odgode plaćanja od tri godine uračunat je u rok otplate, kamatna stopa je fiksna u visini od 2,5 do tri odsto godišnje, a utvrdiće se na dan potpisivanja Sporazuma o zajmu i projektu između BiH, RS i grada, po Projektu i Sporazumu o finasiranju i projektu između BiH, RS i grada po Projektu.
Ona je dodala da je jednokratna naknada za upravljanje 0,50 odsto od iznosa glavnice kredita, komisiona provizija na odobrena, a neiskorišćena sredstva 0,25 odsto godišnje, da se plaćanje glavnice, kamate i komisione provizije vrši dva puta godišnje, i to 30. juna i 30. decembra.
Sajićeva je napomenula da otplata glavnice počinje 30. decembra 2012. godine, završava se 30. juna 2013. godine, a da je valuta plaćanja evro.
“Krajnji korisnik i dužnik po Projektu je grad Banjaluka, a datum završenja je 29. decembar 2013. godine”, precizirala je Sajićeva.
Ona je navela da je Vlada RS donijela odluku o utvrđivanju Prijedloga – Pravila o izmjenama i dopunama pravila plasmana po kreditnim linijama.
“Nadzorni odbor Investiciono-razvojne banke (IRB) RS predlaže Vladi RS u funkciji Skupštine IRB-a da donese Pravila o izmjenama i dopunama pravila plasmana po kreditnim linijama, a sastavni dio ove odluke je Prijedlog – Pravila o izmjenama i dopunama pravila plasmana po kreditnim linijama”, pojasnila je Sajićeva.
Odluka stupa na snagu danom donošenja, a za praćenje realizacije zadužuje se Uprava IRB-a RS.