BANJALUKA, Vlada Republike Srpske i rukovodstvo Privredne komore RS dogovorili su se danas da najduže za mjesec dana odgovarajuća ministarstva sa sektorima Komore usaglase dodatne mjere i ugrade ih u Ekonomsku politiku Srpske za ovu godinu radi ispunjavanja ciljeva iz ovog dokumenta, izjavio je premijer Aleksandar Džombić.
Džombić je rekao novinarima nakon sjednice da je za prva četiri mjeseca ove godine RS zabilježila pad industrijske proizvodnje za 3,7 odsto, dodajući da je i u regionu zabilježen takav trend.
On je naveo da je pad industrijske proizvodnje u tom periodu u Hrvatskoj iznosio 6,5 odsto, u Srbiji 4,7 procenata, a u Federaciji BiH 8,1 odsto.
Prema njegovim riječima, neki od razloga pada proizvodnje, uz refleksiju eskalacije dužničke krize na ovaj region, jesu i vremenske neprilike koje su pogodile ovaj dio Evrope i remont Termoelektrane “Ugljevik“.
Džombić je naveo i pokazatelje prema kojima je, nakon početka svjetske krize, Srpska u 2009. godini imala pad privredne aktivnosti u kojoj se zadržao visok nivo industrijske proizvodnje od 19 odsto.
“To je bila posljedica dobre privatizacije naftne industrije i pokretanja tih kapaciteta. Takođe, tada smo zbog povoljnih hirometeoroloških uslova imali i povećanje proizvodnje električne energije za oko osam odsto“, naveo je Džombić, dodajući da je u 2010. godini privredni rast imao pozitivnu stopu od 0,8 odsto i pozitivnu stopu industrijske proizvodnje od pet odsto.
On je rekao da će, prema preliminarnim rezultatima, 2011. godina biti završena pozitivnom stopom privrednog rasta i pozitivnom industrijskom proizvodnjom od 4,7 odsto.
„Označili smo da su pitanje likvidnosti i nezaposlenost najveći problemi u Srpskoj i tražili smo mjere kako da utičemo na poboljšanje likvidnosti privrede, na smanjenje nezaposlenosti, a razgovarali smo i o poslovnim barijerama koje su stavljene pred privredu Srpske“, naveo je Džombić.
On je napomenuo da je u ovoj godini došlo do zastoja u provođenju projekta „Stop poslovnim barijerama“ koji je dao dobre prvobitne rezultate kad je počelo njegovo provođenje.
Džombić je rekao da je na sastanku bilo riječi i o potrebi smanjenja broja zaposlenih u javnom sektoru putem određenih reformi javne uprave, kao i o potrebi radikalnijeg restrukturisanja javnih preduzeća.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić kaže da su privrednici iznijeli konretne probleme i ako bi se oni klasifikovali po redu važnosti, onda bi trebalo preurediti radno-pravno zakonodavstvo radi povećanja “pokretljivosti” radne snage.
On je dodao da tu spada i ukidanje velikog broja parafiskalnih opterećenja koja su često jednaka ili veća od onih koja se odnose na fiskalna opterećenja.
Đurić je konstatovao da je zaduženost privrede sve veća, likvidnost sve lošija, da se povećava nezaposlenost, da je prisutan pad neto obrtnog kapitala.
On je podsjetio da je Upravni odbor Privredne komore RS, razmatrajući kretanje u privredi Srpske, zatražio da bude održana ova sjednica radi analize uzroka pada gotovo svih pokazatelja privredne djelatnosti u prva četiri mjeseca ove godine i zaustavljanja negativnih trendova oporavkom privrede. Srna