DOBOJ, Mala i srednja preduzeća sa područja dobojske regije nemaju kapacitete za samostalno učešće na tržištu zemalja EU zbog čega je neophodno da ukrupne kapacitete organizovanjem klastera, kojeg kao oblika privrednog modela nema na ovom području, rekao je direktor Privredne komore Doboj Srećko Stojaković.
Stojaković navodi da pravni sistem u BiH ne poznaje klaster kao formalni oblik organizovanja i pojašnjava da je riječ o ugovornom odnosu specijalizovanih snabdjevača, davalaca usluga i institucija povezanih unutar određene oblasti, koji pretpostavlja jedinstveno upravljanje i izbor jednog predstavnika za zastupanje na inostranom tržištu.
On ocjenjuje da mala i srednja preduzeća sa područja devet opština u nadležnosti dobojske privredne komore u obliku klastera imaju potencijala u oblasti metaloprivrede, poljoprivrede, tekstila i proizvodnje obuće na zahtjevnom EU tržištu.
Preduslov je da budu iskorišćene slobodne površine i hale koje su napuštene s obzirom na to da većina privrednika samostalno ne raspolaže potrebnim kapacitetima.
Stojaković je, na seminaru “Info-dan o savremenom povezivanju malih i srednjih preduzeća u klastere, s ciljem proizvodnje za izvoz”, naveo da područje dobojske regije sa privrednim potencijalima, površinom i brojem stanovnika sa deset odsto učestvuje u ukupnom bilansu Republike Srpske.
Prorektor za nastavu na Slobomir P Univerzitetu u Doboju Budimir Stakić pojašnjava da klaster kao oblik privrednog organizovanja predstavlja odgovor malih i srednjih preduzeća koja ukrupnjavanjem kompenzuju nedostatke u odnosu na konkurentna velika preduzeća u globalnoj ekonomiji.
Stakić je ocijenio da se u saradnji sa privrednim komorama i gradskim upravama Doboja i Bijeljine, te lokalnim proizvođačima mogu formirati dva klastera za proizvodnju zdrave hrane i drvoprerađivačke industrije.
On navodi da bi rezultati povezivanja preduzeća u klastere mogli biti vidljiti tek za godinu dana. Srna