BEOGRAD, Finansijski sektor u Srbiji je u 2012. godini ostvario dobitak od 11,4 milijarde dinara, što je skoro četiri puta manje nego prije početka ekonomske krize 2008, kada je dobitak iznosio 38,5 milijardi dinara, saopštila je Agencija za privredne registre (APR).
“Istovremeno su ukupni prihodi svih institucija, čija aktiva je iznosila 3.246,2 milijarde dinara, smanjeni u poređenju sa prošlogodišnjim i iznose 616,8 milijardi dinara”, rekla je na konferenciji za novinare registrator u Registru finansijskih izvještaja i boniteta Ružica Stamenković.
Dominantnu ulogu u srpskom finansijskom sektoru, kao i prethodnih godina, imale su banke, što je posljedica još uvijek nedovoljne razvijenosti ostalih segmenata tog sektora. Ovo potvrđuje značajno učešće, iznad 69,1 odsto, koje banke bilježe u osnovnim pozicijama cijelog finansijskog sektora. Bankarski sektor tokom protekle godine ostvario je dobit od 8,4 milijarde dinara, dok je dobit sektora osiguranja bila dvostruko veća nego lani i iznosila je 1,2 milijarde dinara. Pozitivno je poslovao i sektor dobrovoljnih penzijskih fondova sa 95 miliona dinara, što je osam puta više nego godinu prije.
“Gubitak u poslovanju su imali sektor finansijskog lizinga od 258 miliona dinara, što je šest puta više od gubitka u 2011. i sektor investicionih fondova sa 53 miliona dinara, dok su brokersko dilerska društva imala gubitak od 243 miliona dinara”, istakla je Stamenković.
U Srbiji posluje ukupno 128 finansijskih institucija i to 32 banke, 28 društava za osiguranje, 16 davalaca finansijskog lizinga, 34 brokersko dilerskih društava, po pet društava za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima i investicionim fondovima, dva zatvorena i privatna investiciona fonda i šest drugih finansijskih institucija.
Suočаvаnje sа posljedicаmа krize nа globаlnom tržištu, kojim su prilično bile pogođene pojedine zemlje evrozone, kаo i pаd ukupne ekonomske аktivnosti i ispoljene mаkroekonomske nerаvnoteže nа domаćem tržištu snаžno su opredijelili uslove u kojimа su finаnsijske institucije obаvljаle svoje аktivnosti tokom 2012. godine. Prisutni rizici poslovаnjа uz iscrpljenu bonitetnu sposobnost, usljed rаstuće nelikvidnosti i dostignutog nivoа zаduženosti privrede i stаnovništvа, kаo i ispoljeni problemi sа nаplаtom plаsmаnа uslovili su prilično skromаn rаst kreditne i slаbljenje investicione аktivnosti. Ipаk, srpski finаnsijski sektor je sаčuvаo stаbilnost, dijelom i zbog mjerа ekonomske i regulаtorne politike.
“Na tržištu kapitala zabilježena je hronična nelikvidnost, malobrojni investitori i njihova uzdržanost od ozbiljnijih ulaganja,kao i dalji pad na tržištu hartija od vrijednosti, što je pokazalo da je srpsko tržište kapitala u 2012. ostalo nerazvijeno, plitko i nelikvidno”, rekla je Stamenković. Beta