BANJALUKA – Penzijski rezervni fond (PREF) Republike Srpske završio je prošlu godinu sa dobiti od 8,6 miliona KM, što je povećanje za više od 40 odsto u odnosu na godinu ranije. Najveću dividendu isplatio im je Telekom Srpske. Izašli su iz 10 preduzeća, a u Fond PIO isplatiće 5,1 milion KM.
Upravni odbor Fonda PIO, u funkciji Skupštine PREF-a, usvojio je u petak izvještaj o poslovanju PREF-a u 2019. godini.
Dobit povećana za 41 odsto
PREF je lani imao ukupnu neto dobit od 8,66 miliona, što je povećanje od oko 41 odsto u odnosu na 2018. godinu. Odlučeno je i da se Fondu PIO isplatiti dividenda od 5,17 miliona KM, za 1,68 odsto više nego prošle godine.
PREF upravlja sa imovinom vrijednosti oko 232,78 miliona, a prinos koji imaju je oko 3,7 odsto.
Deset emitenata iz portfelja PREF-a su isplatili dividendu u ukupnom iznosu od 5,64 miliona KM.
Direktor Društva za upravljanje PREF-om Miloš Grujić rekao je da su ukupni prihodi Fonda iznosili 12,8 miliona KM.
“Od toga isplaćujemo dividendu u maksimalno zakonom dozvoljenom iznosu. Kao rezultat procesa restrukturiranja portfelja nastavljen je trend stabilnih prihoda od kamata po osnovu ulaganja u dužničke hartije od vrijednosti i depozite. Trenutno je oko 44 odsto portfelja PREF-a u dužničkim finansijskim instrumentima, depozitima i gotovini što pruža uvjerenje da ćemo i budućnosti pružiti podršku penzijskom sistemu”, rekao je Grujić.
On je za CAPITAL pojasnio da više od 100 miliona KM imaju u dužničkim instrumentima, novcu i novčanim ekvivalentima te u bankarskim depozitima.
“Uprkos ostvarenim manjim kamatnim stopama, Republika Srpska plaća relativno visoke kamate na javni dug. Prema tome, iz pozicije domaćeg ulagača, ulaganje u obveznice koje emituje Republika Srpska se i dalje pokazuje kao ispravno ulaganje u cilju smanjivanja rizika i povećanja vrijednosti imovine kojom upravljamo”, istakao je Grujić.
Opredjeljen je za nastavak restrukturiranja portfelja i povećanje učešća dužničkih hartija u portfelju PREF-a, ali ne po svaku cijenu.
“Nikad nismo prodavali akcije samo zato što postoji interes za kupovinu našeg paketa već smo davali naloge počevši od cijena za koje mi smatramo da su adekvatne”, istakao je Grujić.
Prodato vlasništvo u 10 preduzeća
PREF je u 2019. godini prodao vlasništvo u 10 preduzeća, ukupne vrijednosti 1,45 miliona KM.
“Ranije su prodajne cijene bile značajno manje od nabavnih vrijednosti tih akcija po osnovu odluke o osnivanju PREF-a. S tim u vezi, realizovani su gubici. Zadržavanje većine takvih akcija u portfelju PREF-a ne bi dovelo do prihoda od dividendi, jer ta akcionarska društva uglavnom ne ostvaruju dobit ili ne isplaćuju dividend”, kazao je Grujić.
Opredijelili su se da prodaju i akcije preduzeća koja su isplaćivala dividendu, ali po cijenama koje su značajno veće od tržišnih.
“U procesu restrukturiranja ne težimo spuštanju cijene samo zato jer se pojavio interes za kupovinu našeg paketa. Na primjer, akcije GP Put Istočno Sarajevo smo prodali po cijeni od 1,01 KM po akciji. Ranije smo ovaj paket akcija ponudili po cijeni od 0,811 KM po akciji i tada prodaja nije realizovana”, naveo je Grujić.
Moguć izlazak na strana tržišta
PREF u budućnosti planira da ulaže u REPO ugovore i u zajednička ulaganja po uzoru na osnivanje Društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom, ali i izlazak na strana tržišta.
“Već dugo pravimo analize i strategije za ovaj korak. Kreirali smo procedure i usaglasili posredničke naknade za ovaj izazov”, istakao je Grujić.
Krajinapetrol, Meridian, Mira…
PREF je sredinom oktobra prošle godine objavio da namjerava da proda akcije u 90 kompanija, a kao razlog su naveli to što od tih društva ne dobijaju dividendu.
Od prodaje Krajinapetrola odustali su nakon najave da će biti isplaćena dividenda.
Slično je bilo i sa Meridianom u kojem se nisu javili na ponudu za preuzimanje.
“Svako preduzeće je različito i priča za sebe. Pratimo razvoj situacije kod svih. Očekujemo da se ova situacija odrazila na poslovanje svih, a tamo gdje nije očekujemo isplatu dividend”, kazao je Grujić.
Što se tiče ponude za preuzimanje akcija Mire, pojasnio je da su odlučili da prodaju akcije, ali i da prije ponude pokušaju da dobiju veći iznos po akciji.
Iz PREF-a je navedeno da su, kao i prethodnih osam godina, dobili pozitivno mišljenje na finansijske izvještaje od strane revizorske kuće Deloitte.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
.