BANJALUKA, Bankarski sektor u BiH je u ovoj godini poslovao pozitivno, pa su u prvih devet mjeseci banke ostvarile dobit koja je premašila 200 miliona maraka, pokazuju podaci entitetskih agencija za bankarstvo.
Prema tim podacima, i u RS i u FBiH je zabilježen rast ukupnih kredita i depozita, te bilansne sume entitetskih bankarskih sektora, pa i ekonomski analitičari smatraju da je bankarski sektor prema ovim pokazateljima stabilan.
Iz Agencije za bankarstvo RS su kazali da je, prema preliminarnim podacima zaključno sa 30. septembrom ove godine, na nivou ukupnog bankarskog sektora RS, svih devet banaka izvještajno iskazalo pozitivan finansijski rezultat u ukupnom iznosu od 49,9 miliona KM. Naveli su da je ostvarena neto dobit u tom periodu iznosila 26,8 miliona KM.
Njihovi podaci pokazuju i da je ukupni bilansni nivo iznosio 7,57 milijardi KM i približno je na istom nivou sa stanjem na kraju prošle godine, a sastoji se od bilansne aktive u iznosu od 6,65 milijardi KM i vanbilansne aktive u iznosu od 924,1 milion KM.
“Ukupni bruto krediti – 4,77 milijardi KM, rasli su po stopi od jedan odsto u odnosu na kraj 2014. godine, uglavnom kao rezultat rasta kredita privatnim preduzećima po stopi od dva odsto, rasta kredita stanovništvu po stopi od četiri odsto, uz istovremeni pad kredita Vladi i Vladinim institucijama po stopi od osam odsto, te pad kredita javnim i državnim preduzećima za dva odsto, sve u odnosu na kraj prošle godine”, precizirali su iz ove agencije.
Prema njihovim riječima, depoziti u strukturi pasive bilansa banaka iznose 4,83 milijarde KM i sa učešćem od 73 odsto u ukupnoj pasivi osnovni su izvor finansiranja poslovanja banaka i bilježe rast po stopi od dva odsto. Pad depozita, kako ističu, bilježe depoziti Vlade i Vladinih institucija po stopi 13 odsto, depoziti bankarskih institucija po stopi od 22 odsto, neprofitne organizacije pet odsto, te privatna preduzeća i društva jedan odsto.
S druge strane, značajniji rast depozita bilježe depoziti javnih i državnih preduzeća po stopi od tri odsto, nebankarskih finansijskih institucija po stopi od četiri odsto, i posebno rast depozita građana po stopi od devet odsto.
Iz Agencije za bankarstvo FBiH rekli su da je na nivou bankarskog sistema u FBiH za devet mjeseci ove godine ostvaren pozitivan finansijski rezultat – dobit u iznosu od 174 miliona KM, što je za 40 odsto ili 50 miliona KM više u odnosu na isti period prošle godine.
“Dakle, poslovanje bankarskog sektora i u trećem kvartalu tekuće godine može se ocijeniti zadovoljavajućim, te se može zaključiti da je bankarski sektor i dalje ostao stabilan i siguran”, naveli su iz ove agencije i dodali da je u tom periodu u FBiH bankarsku dozvolu imalo 17 banaka.
Kako su naveli, bilansna suma bankarskog sektora na kraju trećeg kvartala ove godine iznosila je 16,6 milijardi KM, što je više za tri odsto ili 482 miliona KM nego na kraju prošle godine. Struktura aktive imala je manje promjene vezane za dvije ključne imovinske stavke: povećanje učešća kredita i smanjenje učešća novčanih sredstava, tako da su novčana sredstva smanjena za tri odsto i iznosila su 4,4 milijarde KM.
“Krediti su u prva tri kvartala ove godine zabilježili rast od 3,6 odsto ili 400 miliona KM, tako da su zaključno sa 30. septembrom ove godine iznosili 11,6 milijardi KM”, rekli su iz ove agencije.
Dodaju da su u strukturi izvora finansiranja banaka depoziti u iznosu od 12,6 milijardi KM i sa učešćem od 75,5 odsto i dalje najznačajniji izvor finansiranja banaka u FBiH. Tako su ukupni depoziti u prvih devet mjeseci ove godine imali rast od tri odsto ili 421 milion KM. S druge strane, štedni depoziti, kao najznačajniji segment depozitnog i finansijskog potencijala banaka, imali su rast od 5,6 odsto ili 374 miliona KM, te su zaključno sa krajem trećeg kvartala iznosili 7,1 milijardu KM.
Marko Đogo, predsjednik Sekcije za bankarstvo u Udruženju ekonomista RS – SWOT, kazao je da je bankarski sektor možda najzdraviji sektor u ovoj privredi i društvu, ali da i on ima svoje slabosti koje proističu iz toga što je on uslužni sektor, jer se naslanja na stanje u privredi.
“Velike banke posluju relativno stabilno i problemi su u malim bankama”, kazao je Đogo.
Ocijenio je da je bankarski sektor u BiH stabilan, ali da treba ući u dublju analizu i vidjeti da li je to stabilnost na duži ili kraći rok. Nezavisne novine
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sramota vlasti!
U Federaciji banke imale 8 puta veci profit nego banke u RS. Svi pokazatelji su losiji u RS.
Čuj dobit preciznije bi bilo plijen jer smo od vlasti ostavljeni na milost ili nemilost bankama da nam deru kožu. Tako ako imate kanadske dolare a hoćete putovati u USA za razmjenu u KM pa u USA dolar trebate banci dati 7-8 posto