BANJALUKA, Bankarski sektor Republike Srpske ostvario je u prvoj polovini ove godine neto dobit od 3,86 miliona maraka, što u odnosu na isti period lani predstavlja pad od 72 odsto, podaci su Agencije za bankarstvo RS.
U Izvještaju Agencije o poslovanju bankarskog sektora u prvoj polovini ove godine, navodi se da je neto dobit banaka u Srpskoj u prvoj polovini prošle godine iznosila je 13,61 milion maraka.
– U prvom polugodištu 2010. godine sedam banaka poslovalo je sa dobiti od 11,14 miliona maraka, dok je u istom periodu prošle godine sedam banaka ostvarilo dobit u ukupnom iznosu od 18,33 miliona maraka – podaci su Agencije za bankarstvo.
Na kraju juna ukupni krediti banaka u Srpskoj iznosili su 3,76 milijardi maraka sa stopom rasta od dva odsto u odnosu na kraj 2009. godine, kada su iznosili 3,70 milijardi maraka.
– Od ukupnih kredita na zajmove privatnih preduzeća i društava otpada 1,82 milijardi maraka ili 48 odsto ukupnih kredita sa stopom rasta od dva odsto u odnosu na kraj 2009. godine. Krediti građanima iznose 1,54 milijardi maraka ili 41 odsto ukupnih kredita sa rastom od jedan odsto – kazali su u Agenciji.
Viceguverner Centralne banke BiH Radomir Božić kaže da je, bez obzira na ostvareni pad prihoda, bankarski sektor RS i dalje stabilan.
Manji prihodi banaka u ovoj godini rezultat su dešavanja na bakarskom tržištu u svijetu, ali i manjeg obima odobrenih kredita, koji su osnovni izvor zarade bankama.
– Banke se i dalje suočavaju sa problemom servisiranja potraživanja po ranije odobrenim kreditima. Pad dobiti banaka odraz je i stanja u realnom sektoru – kazao je Božić i dodao da je evidentno da većina banaka i dalje posluje pozitivno, ali da je isto tako vidljiv i značajan pad profitabilnosti njihovog poslovanja.
Gubitak
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS u prvom polugodištu ove godine tri banke su iskazale gubitak u ukupnom iznosu od 7,28 miliona maraka.
– U istom periodu lani, takođe tri banke poslovale su sa gubitkom od 4,72 miliona maraka – naglasili su u Agenciji. Glas Srpske
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pa naravno da je smanjena dobit, sta su ocekivali! bas me interesuje kakav ce biti trend slijedece godine..
Isto se dešava i na bankarskom tržištu u okruženju. Mislim da će “kriza” bankarskog sektora i dalje trajati. Sporije ćemo se izvući nego napredne ekonomije. Kada oni kihnu, kod nas duva uragan.
Interesantno je da su plasmani banaka privatnim poslovnim subjektima 1,82 milijarde KM, stanovništvu 1,54 milijardi KM, a ukupno 3,76 milijardi KM. To znači da razlika između 3,36 i 3,76 mijardi KM, odnosno 400 miliona je plasirano državnom sektoru.Ako je uloga države da stvara životni i poslovni ambijent onda je ovih 400 miliona sa 1,1 milijardi angažovanih sa escrov računa (od privatizacije i sukcesije) u ambijent plasirano 1,5 milijardi KM.Imajući u vidu to sa jedne i teritorijalno-demografsko-privredni kapacitet RS sa druge strane, nešto nije u redu, odnosno nešto smrdi u državi Danskoj.Da ne bih šta paušalno ocjenio, predlažem da SWOT ili neko sličan sa razumnim naučno istraživačkim ambicijama, analizira uzroke i posledice ovoga sa različitih stanovišta, jer smatram da je pad profitabilnosti banaka važan indikator mnogo šireg značenja od puke zarađivačke sposobnosti bankarskog sektora.
`…pad profitabilnosti banaka važan indikator mnogo šireg značenja od puke zarađivačke sposobnosti bankarskog sektora.` Svaka čast Brkoug! Nažalost, naše Agencije se svode na puke statističke biroe i čini mi se da se niko (bar ne oni koji imaju moć, uticaj i odlučuju) ne bavi analiziranjem podataka sa aspekta kratkoročnog i dugoročnog uticaja na opšta privredna kretanja i posljedica koje ti uticaji nose.