BANJALUKA, Neto dobit bankarskog sektora Republike Srpske na kraju trećeg kvartala ove godine iznosila je 40,9 miliona maraka, dok su u istom periodu prošle godine banke ostvarile gubitak od 18,5 miliona KM.
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, na kraju trećeg kvartala ove godine devet banaka je ostvarilo neto dobit u iznosu od 41,6 miliona KM, dok je jedna banka imala gubitak od 650.000 maraka.
– Na kraju juna na nivou ukupnog bankarskog sektora ostvaren je pozitivan finansijski rezultat u iznosu od 35,2 miliona KM. Devet banaka ostvarilo je neto dobit u iznosu od 35,7 miliona KM, a jedna banka gubitak od 500.000 KM – podsjetili su u Agenciji za bankarstvo RS.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica kaže da se u uslovima kada nema novih projekata postavlja pitanje kako su banke ostvarile ovako značajnu dobit.
– Vjerovatno je to rezultat ranijeg plasmana kredita koji su odobravani po izuzetno visokim kamatama koje su, ako ne najviše, onda sigurno među najvišim u regionu – istakao je Vukmirica.
On je naglasio da je ovaj podataka pokazatelj da i pored sveopšte krize, banke očigledno nemaju velikih problema u poslovanju.
– S druge strane, banke su ovdje ipak u jednom monopolskom položaju i to je sigurno značajan razlog zbog kojeg je došlo do povećanja prihoda – naglasio je Vukmirica.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović istakao je da činjenica da su banke prošle godine imale gubitke, u odnosu na ovu godinu kada bilježe dosta dobre poslovne rezultate, dokazuje da su se i banke prestrojile i prilagodile promjenama koje se dešavaju u ekonomiji.
– Banke su postale opreznije, finansiraju projekte koji su sigurniji i vode više brigu o tome kako se projekti razvijaju. U prethodnom periodu, imali smo ekspanziju kredita i vjerovatno je bilo i značajnih promašaja u finansiranju zbog čega je dolazilo do problema u otplati kredita – kazao je Pavlović.
Depozit
Komentarišući eventualne posljedice kraha evra po bankarski sektor BiH u entitetskim agencijama za bankarstvo rekli su da su depoziti građana u bankama sigurni.
– Bilo da su depoziti u devizama ili u domaćoj valuti, čak i u slučaju propasti evra, građani ne treba da povlače svoj novac jer nema razloga za to – rekli su nadležni u entitetskim agencijama za bankarstvo, prenijele su agencije.
U bankarskom sektoru u RS štednja građana 30. septembra iznosila je 1,21 milijardi KM bez tekućih računa građana, a mjesec dana kasnije 1,23 milijardi KM, zabilježivši stopu rasta od 1,3 odsto. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
pa dobro capital.ba pa jeste li mogli bar procitati pocetak vijesti i vidjeti da se radi o dobiti od 40,9 miliona i da je nespretnjakovic u Glasu napravio gresku..shame on You!
moram da prokomentarisem i novi izgled site-a….sporo ucitavanje, nekada se i ne ucita…slaba preglednost…sve u svemu izgled site-a je najgori od postojanja capital.ba..pozdrav
Administrator!
Hvala ” stradivari” greska je ispravljena!
Koliko bih od ovih 40 miliona otišlo na rezervisanja za loše plasmane da nisu odobravali nove kredite kojim su zatvarali stare loše kredite i tako popravljali kategoriju kredita?!