BEOGRAD, Cijena akcija kompanija na berzi može biti veća od deset do 25 odsto u zavisnosti od kvaliteta odnosa kompanije sa investitorima, rezultat je svjetskih istraživanja na koja su se danas pozvali okupljeni govornici na okruglom stolu Beogradske berze na temu „Odnosi sa investitorima, značaj i praktična primjena“.
Otvarajući konferenciju direktorka Berze Gordana Dostanić rekla je da su kompanije u Srbiji dalje više okrenute bankarskom finansiranju nego tržištu kapitala.
„To nije grijeh ali nedostaje izbor na tržištu. U posljednje tri godine na Beogradskoj berzi nije zabilježena nijedan dokapitalizacija emitovanjem akcija“, rekla je Dostanić.
Ona je dodala da se ove godine na srpskom tržištu kapitala bilježi uzlazni trend na sekundarnom tržištu te je tržišna kapitalizacija berze skočila na 7,8 milijardi evra od čega akcije kojima se slobodno trguje vrijede 1,3 milijardu.
Sa prošlogodišnjih 700.000 evra skočio je i promet na prosječnih dnevnih 1,4 miliona evra od početka godine dok je indeks najlikvidnijih hartija Bbelex15 ojačao 16 odsto, istakla je Dostanić.
Ona je podsjetila da bi ove godine i Telekom Srbije trebalo da se uključi na berzu ali nije željela da precizira kada.
Osvrćući se na donošenje novog zakona o tržištu kapitala, Dostanić je rekla da njegovu primjenu očekuje početkom sljedeće godine što će donijeti potpunu reorganizaciju tržišta.
Direktorka berze je rekla da novi zakon predviđa i to da, ukoliko se akcijama nekih kompanija na Berzi duže vrijeme ne trguje, one će moći da budu premještene na takozvano slobodno tržište.
Kako je dodala, ove godine na berzi je povećan i broj transakcija, na 1,5 miliona ukupno od početka godine čemu su doprinijeli NIS i Aerodrom.
Uprkos tome, Dostanić je upozorila da treba iskoristiti ove prednosti.
Da bi se to i realizovalo, odnosno da bi se privukli investitori kompanije moraju da njeguju dobre odnose sa investitorima. Mora se povećati atraktivnost kompanija, transparentost poslovanje i povjerenje investitora, rekla je Henrijet Lininger, šef odjeljenja za izdavaoce i tržišne podatke Bečke berze.
„Važno je upoznati investitora, saznati koje su njegove potrebe“, istakla je Lininger.
Ovo je naročito važno u vrijeme krize, upozorila je.
Endrju Kroket, specijalista za korporativne usluge Thomson Reutersa dodao je da očekivanja investitora stalno rastu pa im kompanije moraju stalno obezbjeđivati pravovremen informacije. To podrazumijeva i dobro organizovanu web stranicu po mogućstvu sa posebnim odjeljkom za investitore kojima sve mora biti dostupno.
Budući da se srpske kompanije tek upoznaju sa IR-om, odnosima sa investitorima, u novebru prošle godine Beogradska berza prvi put je dodjelila nagradu kompaniji za nabolji odnos sa ulagačima.
Nosilac ovog priznanja je Tigar, a, kako je najavljeno, za ovogodišnju nagradu revidirani su
kriterijumi pa se od kompanija očekuje da porade na ovom segmentu važnom za privlačenje svježeg kapitala.
Aleksandra Vukosavljević, rukovodilac odjeljenja za istraživanje i analizu Raiffesien banke i jedan od članova žirija koji će odlučivati o tome koja kompanija je najviše napredovala u IR-u rekla je da će se ocjenjivati procedure interne revizije, pružanje dodatnih informacija, prisustvo kompanije u javnosti, internet prezentacija i ocjena investitora. Emg.rs