BANJALUKA, Spoljnotrgovinska komora BiH od polovine februara ove godine izdala je oko 50 TIR karnet dozvola, carinskih dokumenata kojim se prevoznicima pojednostavljuju carinske formalnosti u međunarodnom prevozu robe, kazali su “Glasu Srpske” u Komori.
Ističu da je od početka izdavanja ovih dokumenata prevoznicima olakšano međunarodno kretanje robe preko granica sa carinskim pečatom.
– Posjedovanje ovih dokumenata omogućava prevoznicima lakše carinjenje i ubrzava prelazak robe preko granice – rekli su u Komori.
TIR karnet je standardizovani carinski dokument kojim se pojednostavljuju carinske formalnosti oko transporta robe pod carinskim obilježjem, a predstavlja i međunarodnu važeću garanciju za robu koja se prevozi.
– Kada prevoznik ima TIR karnet roba se pečati na polaznoj carinarnici, a u karnet se unosi šifra pečata. Po dolasku na bilo koju carinsku ispostavu, carinik samo pregleda da li je došlo do oštećenja tog pečata i vozilo može da ide dalje – objasnili su u Komori.
Direktor preduzeća “Unaprod” iz Kozarske Dubice Mile Arsenić, koje je među prvima uvelo ovaj standardizovani carinski dokument, kazao je da je sada značajno olakšan izvoz domaćih proizvoda.
– Roba se sada uz TIR karnet bez ikakvih problema prevozi do bilo koje destinacije – rekao je Arsenić.
On je naglasio da posjedovanje TIR karneta eliminiše čekanje na granicama, čime se ubrzava i olakšava transport proizvoda.
– Iako smo među posljednjima u Evropi počeli sa izdavanjem i korišćenjem ovih dozvola, pozitivni efekti već su vidljivi – dodao je Arsenić.
CEMT dozvola nije uslov za dobijanje TIR karneta.
U Upravi za indirektno oporezivanje BiH kažu da je sistem TIR uveden sa ciljem da se maksimalno olakša međunarodno kretanje robe pod carinskim obilježjem, sa minimalnim kontrolama i stajanjima na granicama.
– Prema Konvenciji TIR, roba se uz upotrebu ovog dokumenta može prevoziti u drumskom vozilu ili kontejneru čiji su prtljažni prostori oblikovani tako da onemogućavaju svaki pristup u njihovu unutrašnjost poslije stavljanja carinskog obilježja – rekli su u Upravi.
Prednosti
U Upravi za indirektno oporezivanje BiH kažu da su prednosti TIR sistema za sve karike u lancu međunarodnog tranzitnog prevoza robe višestruke.
– Smanjuju se troškovi transporta robe, olakšava kretanje robe u tranzitu primjenom standardizovane regulative i dokumentacije koja je pojednostavljena. Kompanije više ne moraju polagati bankarsku garanciju na granicama tranzitnih zemalja, nego je sam TIR karnet garancija za eventualne zloupotrebe – kažu u Upravi. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da li će ovdje biti (ne)zakonitog izdavanja?
Kako su prevoznici prošli sa ovim izdavanjem CEMT dozvola, ako su ostali repovi, ne vjerujem da će baš biti pojednostavljeno kako se zakljinju u UIO.
Slažem se da je ovo dobar način transporta, a kako reče i ovaj čovjek prevoznik, ali ne možemo mi bez belaja i korupcije.
Baš će mo vidjeti.
Pozdrav šofri i SRETAN PUT!