BEOGRAD, Pokrenuti i razviti mali biznis u Srbiji nije ni malo lako. Dobra ideja je osnov, ali i novac. Jedan od načina da preduzetnik poveća i poboljša svoje poslovanje je zaduživanjem kod banke. U svojoj ponudi, naime banke imaju posebne kredite namenjene preduzetnicima, koji zajam mogu da uzmu za kupovinu i rekonstrukciju poslovnog prostora, nabavku opreme, vozila, obrtnih sredstava, refinansiranje, pa čak i da koriste prekoračenje po tekućem računu…
Naravno, da bi se dobio kredit potrebno je da se ispune i određeni preduslovi. Prvi, da preduzetnik posluje najmanje mesec dana, odnosno najčešće se zahteva i da taj minimum „plivanja u biznis vodama“ bude godinu, pa čak i tri godine, s tim da su u poslednje dve ostvarena dobit.
Pojedine banke zahtevaju i da se barem 50 odsto prometa obavlja preko njih. Naravno klijent ne mora na to da pristane, ali mu se obračunva veća kamatna stopa za nekoliko procenata. Takođe, potrebno računati i na trošak. Naime, banke obračunavaju jednokratnu naknadu koja iznosi od jedan do dva odsto od iznosa kredita.
Ponude banaka su raznovrsne. Uglavnom su krediti indeksirani za evro, ali postoje i dinarski zajmovi, kao i oni koji se „vezuju“ za švajcarski franak. Ponegde banka za ove kredite namenjene preduzetnicima ne limitira ni iznos ni rok, niti ima određenu kamatnu stopu, već ovi uslovi zavise od boniteta i garancija.
Ipak, zajmotražilac mora da ima na umu da banka može da zatraži i dodatna obezbeđenja i dokumentaciju, ali i da, na kraju ipak i ne odobri kredit.
Od početka godine, najbrži rast kredita, da li zbog niske startne osnove ili ne, imaju upravo zajmovi namenjeni preduzetnicima. U odnosu na kraj 2006. za devet meseci zabeležili su rast za 51,1 odsto. Interesantno je i da se procenat zakašnjenja u plaćanju obaveza preduzetnika smanjuje, odnosno i da su revnosni u izmirenju svojih obaveza prema banci. Od ukupnog broja korisnika kredita, prema podacima Udruženja banaka Srbije, 2,9 odsto preduzetnika ne vraća na vreme svoje rata. Izvor: Blic