BEOGRAD, Broj zaposlenih u Srbiji se od septembra 2012. do istog mjeseca prošle godine smanjio za skoro 18.000. Trenutno je u Srbiji najlakše doći do posla ako ste programer, a najlakše ga je izgubiti ukoliko radite u građevinarstvu, trgovini, prerađivačkoj industriji, kao i u bankama ili osiguranju, pokazuju podaci.
Prema navodima ekonomiste Miroslava Zdravkovića sa sajta makroekonomija.org, najviše se u prethodnih godinu dana zapošljavalo u sektoru administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti (više od pet hiljada novih radnih mjesta), zatim u obrazovanju, snabdjevanju vodom i upravljanju otpadnim vodama, te u zdravstvu i državnoj upravi.
S druge strane, u građevinarstvu je posao izgubilo 6.500 radnika, u trgovini preko pet hiljada, u prerađivačkoj industriji blizu 4.700: U finansijskim djelatnostima je bez posla ostalo blizu tri hiljade ljudi.
Istraživanje Internet sajta za traženje poslova poslovi.infostud, pokazalo je da nezaposleni često traže poslove vezane za turizam, saobraćaj i logistiku, kao i marketing i PR, ali i da ponuda ovih radnih mesta ne zadovoljava potrebe tržišta.
Takođe, iako poslodavci veoma često traže radnike u oblastima ekonomije, trgovine i prodaje, ta radna mjesta su i najtraženija, tako da ni tu nije lako doći do radnog mjesta.
Zapravo, jedini koji relativno lako mogu da dođu do posla, sudeći prema analizi ovog sajta, jesu programeri. Na listi oglasa za posao za koje je bilo najmanje prijava, među prvih sedam je čak šest onih u kojima se traže različite vrste programera.
Među 20 poslova do kojih se najlakše dolazi, osam je onih koji se tiču programiranja. Od ostalih poslova do kojih se relativno lako dolazi, tu su elektrotehnički i mašinski inženjeri, frizeri, farmaceuti, kuvari, mesari, automehaničari…
Miroslav Zdravković navodi da je broj zaposlenih lani porastao u 54 grada ili opštine u Srbiji, a da je smanjen u čak 107 lokalnih sredina. Najviše ljudi bez posla je ostalo u Beogradu (7.700), a sljedi Novi Sad u kojem je ugašeno više od dve i po hiljade radnih mjesta. Na drugoj strani, broj novozaposlenih najviše je porastao u Nišu, Staroj Pazovi, Kragujevcu i Inđiji. Upravo je Srem region u kojem je otvoreno najviše novih radnih mjesta više od 3.200.
Za jedno radno mjesto 152 prijave
Na sajtu poslovi.infostud, navode da je tokom prošle godine preko njihove adrese raspisano 13.800 oglasa za posao, a da je na njih poslato preko 2.100.000 biografija. Drugim riječima, to znači da je prosječan broj prijava po oglasu, uzimajući u obzir sve gradove kao i radne pozicije, oko 152 prijave na jedno radno mjesto.
Da je programeri lakše da dođu do posla nego ostalim strukama u Srbiji, pokazuje i podatak da je za ove poslove tokom prošle godine bilo objavljeno skoro 500 oglasa, ali je u prosjeku, na ovu poziciju stizalo je svega oko 26 prijava. Dakle, skoro sedam puta manje u odnosu na prosjek svih zanimanja. Dnevnik
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba