BEOGRAD, Građani Srbije nemaju mnogo razloga da vjeruju da će do kraja ove godine zarađivati više, trošiti manje, naći bolji posao.
Veće su šanse da im preduzeće ode u stečaj ili godinu završi sa minusom. Čak iako trgovci u iščekivanju novogodišnjih pazara snize cijene, razliku će istopiti skuplji krediti, jer sve govori da će evro biti samo skuplji.
Posljednjih dana evro svakodnevno jača u odnosu na domaću valutu, pa je danas još bliži vrijednosti od 104 dinara. Šta će biti do kraja godine, kažu mjenjači, nezahvalno je prognozirati, ali vjeruju da ćemo u 2012. godinu ući sa kursom evra od najviše 105 dinara.
– Nadamo se da će do kraja decembra biti bar na nivou prošlogodišnjih 105 dinara za evro – kaže za „Novosti“ Borislav Brujić, predsjednik Udruženja mjenjača Srbije.
S druge strane, upućeni ekonomisti kažu da će evro rasti, ako NBS i dalje bude spuštala referentnu kamatnu stopu. Uoči novogodišnjih praznika očekuje se dolazak većeg broja stranaca, a lani u istom periodu evro je pojeftinio za dva dinara.
Do kraja godine cijene će u Srbiji sa izvjesnim odstupanjima biti stabilne. Ekonomisti očekuju da zbog slabijeg prometa i pada kupovne moći stanovništva pojedine namirnice, poput ulja, brašna, mesa čak i pojeftine.
– Već polovinom decembra tradicionalno dolazi do velikih akcijskih prazničnih sniženja, u prosjeku za petinu, ne samo hrane, raznih poslastica i pića za predstojeće novogodišnje slavlje, već padaju i cijene malih kućnih aparata, tekstila, garderobe, obuće – ističu trgovci. – Već je u ponudi poček i do 180 dana, odnosno šest mjeseci, samo da bi koliko toliko rastjeretili na neko vrijeme kućne budžete.
Ove godine na pumpama nije zabilježeno nijedno pojeftinjenje. Po svemu sudeći trend poskupljenja biće nastavljen do kraja godine. S druge strane, prodaja novih automobila u Srbiji nikad nije bila slabija. U prvih deset mjeseci ove godine pad prodaje novih vozila u odnosu na prošlu je skoro 30 odsto. Niko od uvoznika ne očekuje da će novembar i decembar, uprkos nevjerovatnim popustima znatnije popraviti prodajni skor.
Firme i preduzetnici sve teže opstaju. Broj ugašenih nadmašuje broj novoosnovanih, a raskorak je iz mjeseca u mjesec sve veći. Od početka godine u stečaj je „skliznulo“ 8.345 privrednih društava, a do kraja godine broj će porasti. Broj zaposlenih posljednja dva mjeseca ponovo je u „minusu“, ali srećom neznatnom. Značajnih promjena ne bi trebalo da bude do kraja godine, ali bi u 2012. moglo da se nastavi sa dijeljenjem otkaza. Desetina preduzeća, pokazuju neke ankete, razmišlja o ovoj mjeri. Novosti