GACKO – Elektro-energetski sistem u Srpskoj ne smije pasti, ključna je poruka nakon sastanka Petra Đokića, ministra energetike i rudarstva Republike Srpske sa predstavnicima Elektroprivrede RS i Rudnika i termoelektrane Gacko, a koji je održan juče u ovoj hercegovačkoj opštini.
Maksim Skoko, vršilac dužnosti direktora RiTE Gacko naveo je da su dobili podršku od resornog ministra i direktora MH ERS za sve aktivnosti koje bi preduzeće dovele u što povoljniji položaj.
“Prioritet su kapitalni remont naredne godine i investiranje u rudnik kako bi se obezbijedio kontinuitet u snabdijevanju termoelektrane”, poručio je Skoko.
Priznao je da je rudnik ključni problem jer godinama nije dovoljno ulagano.
“Onda je prije dvije godine izgubljeno polje C i sada se koristi samo ugalj iz tzv. Povlatne zone čija je kalorična vrijednost mala zbog čega smo primorani da trošimo velike količine mazuta što poskupljuje proizvodnju struje”, naglasio je Skoko.
Cilj u narednom periodu, najavio je, da se otkrije što veća količina uglja.
Predstavnici Elektroprivrede RS poručili su da će povećanje prihoda od poskupljenja struje u RS biti usmjereno na dvije termoelektrane, a tražiće, upozorili su, da se poveća radna disciplina.
“Rješavaće se problem radnika na neopravdanim bolovanjima i onima sa zahtjevima za promjenom radnog mjesta. Javašluk će biti sankcionisan, a rad nagrađen”, poručeno je pored ostalog.
Ministar Petar Đokić je rekao da su na sastancima u Ugljeviku i Gacku potvrdili stav da je održivost elektro-energetskog sistema od najvećeg značaja za Republiku Srpsku.
“Mjera sigurno ima još koje nisu do sada preduzete, da se proizvodnja održi, da bude stabilna, da imamo kvalitetnu i bezbjednu proizvodnju, a da posle toga imamo sigurno snabdijevanje svih naših potrošača”, kazao je između ostalog, Đokić.
Međutim, Đokić je potom priznao da je situacija u termoelektranama Ugljevik i Gacko jako teška, te da je za njihovo funkcionisanje u punom kapacitetu potrebno 700 miliona maraka, ali da taj novac nemaju.
“Ne možemo da obezbijedimo toliko sredstava koliko bi bilo potrebno za njihov normalan rad. Potreba za investiranjem u održivost ruderske proizvodnje i u termoelektrane po jednoj elektrani je oko 350 miliona KM. Toliko novca bi trebalo da obezbijedimo za obje da bi mogle da preuzmu punu odgovornost da će raditi bezbjedno. Mi taj novac nemamo”, kazao je Đokić. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kada Luka riješi te što su na bolovanjima i nagradi rad to ima da procvjeta odmah. Genijalne mjere. kako se toga nisu ranije sjetili?