BEOGRAD, Srbija mora da pokrene realni sektor, smanji zaduživanja namijenjena potrošnji i da stvarno restrukturira javna preduzeća da ne bi došli do grčke krize punog kapaciteta, izjavio je danas saradnik Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Saša Đogović.
“Sa postojećim stanjem u našoj privredi i neiskorišćenim resursima ne možemo dalje doći, nego do grčke krize punog kapaciteta. Sada živimo u grčkoj krizi nižeg inteziteta”, ocijenio je Đogović, ali i dodao da postoji još malo vremena i prostora da se izbjegne grčka kriza punog kapaciteta.
Da bi se izbjegao taj scenario, potrebna je odlučnost i jasna usmjerenost na ostvarenje nacionalnih interesa, uz promovisanje ekonomije i etike rada, a distanciranje od takozvane “kazino ekonomije” i zaduživanja namjenjenog potrošnji, rekao je on na konferenciji za novinare tog instituta.
Posredstvom ekonomije i etike rada, uz veću odgovornost prema trošenju novca, sprovođenje reformi u javnom sektoru i popravljanje uslova za privlačenje investicija, stićićemo do odumiranja partkoratske države i formiranja stvarne demokratske, zasnovane na jakim institucijama koje će biti u službi građana, a ne pojedinačnih i partijskih interesa, ocijenio je Đogović.
On je ukazao da je u prethodnom periodu, zbog izmirenja budžetskih i obaveza prema inostranim kreditorima, bilo neophodno da Srbija ulazi u nove kreditne aranžmane, jer bi zemlja u suprotnom bankrotirala, ali je naglasio da je neophodno preokrenuti taj trend zaduživanja, za šta treba određeno vrijeme.
Kreatori ekonomske politike u Srbiji moraju da nalaze nove puteve da bi uspješno izmirivali svoje finansijske obaveze u budućnosti, jer će novo zaduživanje uz postojeći poslovni ambijent dovesti srpsku ekonomiju do, kako je ocijenio, potpunog kolapsa. Tanjug