BANJA LUKA, U Republici Srpskoj prisutna je ekspanzija nelegalne izgradnje objekata, a s obzirom na to da sve opštine Vladi RS nisu dostavljale podatke o broju bespravno izgrađenih objekata, nadležni nemaju ni okvirne podatke o tome koliko se gradilo na “divlje”.
U Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju u Vladi RS, koje je nadležno za ovu problematiku, kažu da oni ne raspolažu podacima o broju bespravno sagrađenih objekta na prostoru Srpske.
– U nekoliko navrata upućivali smo dopise opštinama u RS tražeći takve podatke i to prvenstveno o broju riješenih predmeta iz te oblasti. Nažalost, nikada nismo dobili podatke iz svih opština i može se konstatovati da je bespravna gradnja kod nas uzela toliko maha da vjerujemo da ni same opštine nemaju precizne podatke o tome – naveli su u Ministarstvu i dodali da je posebno alarmantna situacija u rubnim i nerazvijenijim područjima Srpske zbog zastarjele dokumentacije.
U Upravi za inspekcijske poslove RS saopšteno je da nije bilo slučajeva nelegalne gradnje objekata za koje odobrenje izdaje Ministarstvo i da problem sa bespravnom izgradnjom imaju opštinski građevinski inspektori.
Načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove u Administrativnoj službi grada Banje Luke Novak Petraš istakao je da nelegalna izgradnja objekata u ovom gradu još uvijek predstavlja veliki problem.
– U proteklih šest mjeseci inspekcija je obavila ukupno 1.531 pregled, a zbog nepostojanja potrebne dokumentacije ukupno je doneseno 68 rješenja o obustavljanju gradnje. Pored toga, obustavljena je gradnja na oko 400 objekata zbog nepostojanja potrebne prostorno-planske dokumentacije i srušeno je 19 nelegalno sagrađenih objekta – naglasio je Petraš.
U Ministarstvu napominju da će novim zakonom o uređenju prostora, čiji je prijedlog ušao u parlamentarnu proceduru, praktično biti zaustavljena bespravna gradnja.
– Po usvajanju i primjeni tog zakona neće se moći legalizovati bespravno sagrađeni objekti, već će investitori, odnosno opštine imati određeni rok da donesu odluke o rješavanju statusa bespravno sagrađenih objekata i da podnesu zahtjev da se njihovi objekti legalizuju. Zakon nije predvidio ni mogućnost produžavanja rokova, a primjenom novog zakona oni objekti koji počnu da se grade bez uredne dokumentacije biće automatski predmet inspekcija i biće izdavani nalozi za rušenje – navodi se u saopštenju Ministarstva.
Kazne
Prema Zakonu o uređenju prostora građenje bez odobrenja predstavlja krivično djelo za koje je moguće dobiti i zatvorsku kaznu do dvije godine, a prema riječima građevinskih inspektora, novčane kazne za pravna lica su do 10.000 maraka, a za fizička 500 maraka. Podnose se i krivične prijave za otpočinjanje gradnje bez građevinske dozvole, a ako se utvrdi da je neko nastavio gradnju bez pribavljanja dozvole slijedi rušenje spornog objekta. Glas