BANJALUKA – Svega 11 preduzeća u Srpskoj u prošloj godini je isplatilo dividendu svojim akcionarima, a najveći iznos, 84,7 miliona KM, isplatio je „Telekom Srpske“.
Osim „M:tela“, lani su dividendu isplatili i NLB banka Banjaluka (26,3 miliona KM), Rudnici željezne rude Ljubija (30 miliona KM), Addiko bank Banjaluka (2,6 miliona KM), „Tehnogas“ Laktaši (2,5 milona KM).
Svojim akcionarima dividendu su isplatila i preduzeća „Krajina GP“ (dva miliona KM), Prvo penzionersko MKD (1,49 miliona KM), Brčko gas penzionersko MKD (1,5 miliona KM), „Fratello Trade“ (175.647 KM), „Gas promet“ (146.133 KM) i „Romanijaputevi“ Sokolac (117.770 KM).
Iz ovih podataka se vidi da je i lani nastavljen trend iz ranijih godina te da je veoma mali broj akcionarskih društava koja isplaćuju dividendu.
Direktor Banjalučke berze Milan Božić kao jedan od razloga za to navodi činjenicu da većina društava ne posluje pozitivno.
„U prošloj godini nije se značajnije mijenjala struktura akcionarskih društava koja su isplatila dividendu. Većina akcionarskih društava ne ostvaruje dobit, dok se samo jedan dio profitabilnih preduzeća odlučuje da akcionarima isplati dividendu, dok druga društva odlučuju da dobiti ostave za poslovanje“, rekao je Božić za CAPITAL.
CAPITAL: M. Lj.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nije problem što ne isplaćuju dividendu. Problem je što dvadesetak godina ne usklađuju kapital sa stvarnim stanjem. Dio ostvarene dobiti-gubitka nakon pte godina trebali bi da usklađivaju prema stvarnom stanju kapitala. Trebalo bi pored osnovnog kapitala i rezervi, višak-manjak kapitala pretvoriti u akcije putem dokapitalizacije iz dobiti ili smanjenjem broja akcija uslijed gubitka. Ne moraju to raditi svake godine ali nakon pet godina trebali bi rasporediti kapital. Potpuno je nelogično da se ni nakon pet godina kapital ne rasporedi i ne prikazuje se realnije stanje.
Potpuno ste u pravu. Npr. ELDO ima 106 mil KM neraspoređene dobiti, a MCap od svega 7,7 mil KM. Naravno, ta dobit postoji samo kao računovodstvena kategorija… I nisu oni jedino takvo preduzeče, ima ih još.
Emitenti čije poslovanje oscilira, ne mora baš svake godine kad ostvari dobit splaćivati dividendu ili emitovati dividende akcije, a kad posluje negativno, da smanjuje broj akcija. Ali bi bar jednom u 5 godina trebali uskladiti stvarno stanje kapitala sa knjigovodstvenim.
Bilo bi dobro i za tržište, i za investitore, pa i za same emitente, da se uvede zakonska obaveza donošenja dividendne politike. Neki emitenti je već imaju i samim tim su u fokusu investitora, jer uglavnom posluju pozitivno, a dobit se redovno isplaćuje.
Pa gdje je tih 106 miliona ako je nisu rasporedili na sta su onda potrosili pare ?
Koliko sam upoznat zakonska obaveza je da se kapital uskladi u roku pet godina. To bi mogli provjeriti u zakonu ali nitko nije shvatio tu obavezu ozbiljno te se ne primjenjuje u praksi. Ako nisu obrisali taj član zakona onda skoro svi neispunjavaju tu zakonsku obavezu. Ne piše nigdje da se mora isplatiti dividenda u novcu. Može emitent zadržati novac ako mu je potreban ali uskladi kapital društva bar jedbnom u pet godina povećavajući ili smanjujući broj akcija društva i to je uredu.
Dobit je svo vrijeme u društvu u vidu raznih oblika imovine. Povećavaju se stalna sredstva kao i oprema i ostala imovina(sredstva na računima i potraživanja). Društvo i treba da aktivno koristi svoju imovinu za dobrobit društva(ostvarivanje dobiti i osiguranja stabilnog poslovanja).