BANJALUKA, Stečajna upravnica RS Dosta Baraković tvrdi da je predsjednik Komisije za utvrđivanje diobenog bilansa u “Čajavec holdingu” Jovo Karanović zloupotrijebio funkciju i prekoračio ovlašćenja jer je stečajne upravnike optužio da su nezakonito prodavali imovinu preduzeća i time nanijeli višemilionsku štetu.
Komisija, sa predsjednikom na čelu, zloupotrijebila je i prekoračila data ovlašćenja i upustila se u reviziju diobenog bilansa predatog 2000. godine Direkciji za privatizaciju RS. Predsjednik Komisije je zloupotrijebio imenovanje i umjesto da radi prijedlog diobenog bilansa, on se upustio u ocjene rada sudova i stečajnih upravnika.
Ovo stoji u pismu koje je Dosta Baraković u funkciji predsjedavajuće Izvršnog odbora Udruženja stečajnih upravnika RS uputila na adresu Ministarstva privrede, energetike i razvoja RS.
U tom pismu ona je posebno ukazala na član 20. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečajnom postupku kojim je regulisano da stečajni upravnik imovinu preduzeća prodaje u faktičkom i pravnom stanju u kakvom stanju se ta imovina nalazi u momentu prodaje i na kupca prenosi obim prava kojim stečajni upravnik raspolaže u momentu prodaje.
– Problem je što su izmjene Zakona o stečaju donesene kasnije, tačnije nakon što je imovina preduzeća nezakonito prodata kupcima “Delta trejdu” i “Sektor sekjuritiju”, koji nisu mogli biti potpisnici kupoprodajnih ugovora i biti pravni sljedbenici nekretnina kupljenih u “Čajavecu” – tvrdi Jovo Karanović.
On kaže da je Dosta Baraković više od tri godine vodila stečaj u “Čajavec elektromehanici” i prodala nekretnine firmi “Delta trejd”.
– Pošto ova firma jednu godinu nije platila izlicitiranih 3,5 miliona KM, imovina je prošle godine prodata kompaniji “Sloboprom” – kaže Karanović.
Ističe da Komisija za utvrđivanje diobenog bilansa u “Čajavecu” na čijem je čelu nije prekoračila ovlašćenja.
– Komisija je u svom izvještaju konstatovala da je imovina fabrika nezakonito prodata u stečajevima i privatizaciji, budući da nije izvršen diobeni bilans, da nema imovinsko-pravne dokumentacije, da nedostaje dokumentacija o upisanim hipotekama, kreditnim zaduženjima, kao i drugi dokumenti koji su obavezujući u stečajevima – istakao je Karanović.
Dodaje da je od Vlade zatražio da omogući rad Komisije ili da je raspusti.
Pomoćnik ministra privrede, energetike i razvoja RS Đuro Grbić takođe smatra da je Komisija za utvrđivanje prijedloga diobenog bilansa u “Čajavecu” prekoračila ovlašćenja.
– Obaveza Komisije bila je da sačini prijedlog razgraničenja nekretnina iz preduzeća “Čajaveca” s ciljem stvaranja preduslova za uknjižavanje imovine u javne knjige, ali to nije urađeno. Pitanje utvrđivanja neregularnosti nije u nadležnosti Komisije za utvrđivanje diobenog bilansa i za to postoje nadležne institucije – naglasio je Grbić.
Specijalno tužilaštvo
Specijalno tužilaštvo RS je Rješenjem od 18. oktobra 2007. godine odbilo zahtjev koji je podnijela “Čajavec alatnica” a.d. Banja Luka za sprovođenje istrage vezano za neprimjenjivanje člana 54. Zakona o stečaju u stečajnim procesima u “Čajavecu”.
Ovaj član Zakona definiše da u stečajnu masu može biti uvršćena samo ona imovina koja je jasno imovinski-pravno definisana.
– U navedenom podnesku nije naveden činjenični opis nijednog od krivičnih djela za koja je nadležno ovo tužilaštvo, niti su precizirani eventualni osumnjičeni – navodi se u Rješenju koje je potpisao specijalni tužilac Mahmut Švraka.Glas Srpske