BEOGRAD, Članice CEFTA dogovorile se da rade na stvaranju zajedničkog investicionog tržišta u cilju poboljšanja imidža prema inostranstvu i privlačenja stranih investitora, rekao danas ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić.
„Želimo da privučemo investitore koji će u zemljama CEFTA proizvoditi proizvode više dodate vrijednosti. Predložili smo da najprije bude uspostavljena saradnja agencija za promociju izvoza i stranih ulaganja. Drugi korak je veb-portal koji je uspostavljen uz pomoć Njemačke vlade prije dva dana. Na njemu svi privrednici iz regiona CEFTA i inostranstva mogu da vide kakvi su uslovi trgovine i bescarinski režim, a takođe treba sarađivati na konkretnim projektima“, rekao je Dinkić.
On je u pauzi sastanka Zajedničkog komiteta CEFTA rekao da Srbija ostvaruje 32 odsto izvoza upravo u zemlje CEFTA i da ove godine ima suficit u toj spoljnoj trgovini od 1,3 milijardi evra, ali da nije dobro što u toj razmjeni dominiraju poljoprivredni proizvodi, sirovine i poluproizvodi, odnosno roba niske vrijednosti, i da bi taj odnos trebalo promjeniti u pravcu izvoza gotovih proizvoda više vrijednosti.
„Ne možemo očekivati da zemlje CEFTA zatvore svoje velike spoljnotrgovinske deficite ako ne počnu da proizvode više vrijednosti i da nju izvoze u svijet. Srbija je tu strategiju počela da primjenjuje dolaskom FIAT-a, sljedeće godine dolazi i Panasonic, i želimo da sa sirovina i poluproizvoda pređemo na gotove proizvode više vrijednosti, ali će nam biti mnogo lakše ako takva strategija bude usvojena u cijelom regionu, ako napravimo zajedničko investiciono tržište i ako sad, na izmaku svjetske ekonomske krize, postanemo atraktivniji za strana ulaganja i za proizvodnju proizvoda više vrijednosti. To je na srednji rok najvažniji zadatak zemalja CEFTA“, ocijenio je Dinkić.
Dinkić je podsjetio da Srbija ove godine predsjedava Komitetom CEFTA i rekao da je na današnjem sastanku tog komiteta dogovoreno da zemlje posvete više pažnje liberalizaciji sektora usluga. „Sljedeće godine treba da stupi na snagu i sporazum o liberalizaciji poljoprivrednih proizvoda, što će biti nova faza u našoj međusobnoj saradnji“, rekao je Dinkić.
Ministar ekonomije Crne Gore Branko Vujović ocijenio je da je jedna od zajedničkih potreba svih zemalja CEFTA uklanjanje carinskih i necarinskih barijera kako bi bio poboljšan promet roba i prozvoda.
Pomoćnica ministra Mlađana Dinkića Bojana Todorović rekla je da u okviru CEFTE postoji poseban potkomitet koji se bavi pitanjem netarifnih barijera i da je pitanje tih barijera stalno na dnevnom redu.
„U oblasti sanitarnih i veterinarskih zahtjeva, što je dosta čest problem na granicama, Srbija je potpisala sporazum s BiH i vjerovatno će to biti model da bilateralnim sporazumima u okviru CEFTA budu priznati rezultati laboratorijskih testova jedne zemlje u drugoj kako posao ne bi bio dupliran i kako bi roba mogla neometano da prolazi“, rekla je Bojana Todorović. Emg.rs