KOPAONIK, Mlađan Dinkić, bivši ministar ekonomije Srbije izjavio je danas na Kopaoniku da je država za subvencije za zapošljavanje od 2006. godine izdvojila 85 miliona evra, odnosno oko 20 miliona godišnje.
“Taj iznos je pet puta manji nego što su subvencije Javnog preduzeća Željeznice Srbije i osam puta manje od subvencija za poljoprivredu”, rekao je Dinkić.
On je na Biznis forumu na Kopaoniku istakao da je zabluda da se subvencije za zapošljavanje daju samo strancima, kao i da su ta sredstva bespovratna i da ne postoje jasne procedure po kojima se one dodjeljuju.
“Prije nego što isplatimo jedan dinar, od investitora zahtjevamo prikladnu bankarsku garanciju, a ukoliko se ugovor raskine država iz nje može da se obezbijedi”, rekao je Dinkić i pozvao sve domaće privrednike koji mogu da obezbijede bankarsku garanciju da se jave na konkurs za ta sredstva.
Prema njegovim riječima, najviše subvencija je otišlo na kompanije koje su stacionirane u južnoj Srbiji.
Dinkić je istakao i da je sve više investitora zainteresovano da dođe u Srbiju.
Srbija izvozi sirovine
Kompanije koje investiraju u Srbiji najviše i doprinose izvozu koji je prošle godine iznosio 7,24 milijarde evra, što je 24 odsto više nego godinu dana ranije, rekao je Dinkić.
Mlađan Dinkić istakao je da Srbija izvozi robu niske dodate vrijednosti. Tako sirovine poput gvožđa, čelika, bakra, čine 1,153 milijardi evra izvoza, a hrana, poput žitarica, voća i šećera 500 do 600 miliona evra.
Da bi Srbija izvozila robu više dodate vrijednosti, prema njegovim riječima, potrebno je privući ozbiljne investitore koji imaju takve proizvode i tržište, kao što su Fiat, Panasonic i Benetton.
Za investicije su, kako je Dinkić istakao, neophodni politička stabilnost, infrastruktura i povoljno političko okruženje.
Najviše se izvozi u Italiju, BiH i Njemačku, a prošle godine je izvoz u Rusiju povećan 62 odsto u odnosu na 2008.
Vrijednost izvoza FAS će 2012. vrijediti 500 miliona evra
Dinkić, bivši ministar ekonomije rekao je da će prema poslovnom planu, izvoz kompanije Fiat automobili Srbija 2012. vrijediti 500 miliona evra, a 2013. 1,3 milijarde evra.
On je takođe istakao da će 80 odsto komponenti za Fijatove modele te kompanije biti proizvedeno u Srbiji.
Dinkić je rekao da je dolazak te kompanije bila prekretnica u privlačenju direktnih stranih investicija. Emg.rs