BEOGRAD, Ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić kaže da će država tražiti strateškog partnera za zajedničko ulaganje u Industriju motora i traktora (IMT).
On kaže da će fabrika sa Novog Beograda biti premještena na novu lokaciju. “Fabrika na Novom Beogradu biće prodata kao nekretnina. Nema nikakvog smisla da imamo fabriku u sred Novog Beograda, gdje se traži stambeni prostor”, kazao je Dinkić i precizirao da će tokom sledeće sedmice biti utvrđen novi model privatizacije za IMT.
Ministar je kazao da Vlada pomaže IMT kroz subvencije, a da sada mogu i da prodaju traktore preko programa vlade pošto je poljoprivredna mehanizacija domaće proizvodnje među proizvodima koje građani mogu da kupuju sa kamatnom stopom od šest odsto godišnje. “To nije trajno rješenje, za IMT je trajno rješenje strateški partner i vjerovatno zajednički model ulaganja”, naveo je Dinkić.
IMT, koji zapošljava 1.100 radnika, ima plac na Novom Beogradu od 35 hektara gdje su smještene proizvodne hale i poslovna zgrada. Fabrika, čiji je račun u blokadi 14 godina, sada godišnje proizvodi 1.500 traktora, a ima kapacitete za dva do tri puta veću proizvodnju.
Ponovljeni tender za prodaju 100 odsto kapitala te beogradske fabrike proglašen je neuspješnim u novebru 2008. godine pošto je i trećerangirani ponuđač, konzorcijum Agri investments, odustao od zaključenja kupoprodajnog ugovora. U tom konzorcijumu su bile firme MPC propertis iz Beograda, čiji je vlasnik Petar Matić, i Adriano Korsi iz Italije.
Prethodno su od kupovine IMT-a odustali prvorangirani i drugorangirani ponuđači na tederu koji je raspisan u julu 2007. godine. Sa prvorangiranim ponuđačem, konzorcijumom HASS-SIP iza kojeg je stajao Filip Cepter, skopljen je kupoprodajni ugovor, ali je raskinut jer je kupac procijenio da mu se ne isplati ta investicija. Ponuđena cijena je bila 121,1 milion evra i investicije u vrijednosti 10,27 miliona evra.
Drugorangirani ponuđač, konzorcijum u kojem su bile firme Neverfild limitid, čiji je jedan od vlasnika biši ministrar energetike Srbije Goran Novaković, i poljska firma Polmot varfarma, nije prihvatio poziv za pregorovore o zaključenju ugovora. Cijena koju je ponudio taj konzorcijum bila je 109,3 miliona evra, a investicije 13 miliona evra.
U ponudi trećerangiranog konzorcijuma bila je navedena samo cijena od 76 miliona evra, zbog čega je Agencija za privatizaciju odlučila da od tog ponuđača traži da se obaveže i na investicioni program.
Radnici IMT-a su u decembru zatražili da se ta fabrika privatizuje po modelu kragujevačke Zastave, zajedničkim ulaganjem države i strateškog partnera.Beta