BEOGRAD, Srbija za uspješan ekonomski razvoj, počev od 2013, treba da obezbijedi najmanje dvije milijarde evra stranih direktnih investicija godišnje, izjavio je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić.
Ministar Dinkić je, u intervjuu Tanjugu, rekao da bi svaki priliv stranih ulaganja, u vrijednosti većoj od tri milijarde evra godišnje, bio veliki uspjeh i znatno bi doprinio osetnijem privrednom rastu, čemu teži i sadašnja Vlada Srbije.
Dinkić je kazao da s optimizmom dočekuje 2013, jer kako je naglasio „ova godina je bila, kad je riječ o ekonomiji, zaista izuzetno loša u svakom pogledu”.
„Usporavanje privredne aktivnosti u evrozoni, katastrofalna poljoprivredna sezona, zaustavljanje rada smederevske željezare, uz činjenicu da ni jedna velika proizvodnja u našoj zemlji nije radila kako treba, osnovni su razlozi teškoća u ovoj godini”, objasnio je Dinkić.
Ministar je izrazio optimizam oko pronalaska rješenja za budući rad „Željezare Smederevo”, uz napomenu da su sa ruskom kompanijom „Uralvagonzavod” već obavljeni veoma ozbiljni razgovori o preuzimanju te fabrike sa oko 5.000 radnika.
„Mi smo već dva puta razgovarali sa predstavnicima ruske kompanije, a njihovi timovi su detaljno prostudirali smederevsku željezaru i oni sada prave program investicija”, kazao je Dinkić.
„Ja se nadam, imajuci u vidu da su nam oni zatražili da pomjerimo rok za dostavljanje konačne ponude kako bi mogli potpuno i precizno da koncipiraju svoju ponudu do kraja godine, da će se oni javiti, kao što su i rekli i da će krenuti da proizvode u željezari”, dodao je ministar.
Dinkić je podsjetio da je u prethodnom periodu smederevska željezara imala udio od pet odsto u industrijskoj proizvodnji Srbije, a sa 12 procenata u vrijednosti izvoza, što znači da ta fabrika „ima ogroman uticaj, direktan i indirektan, na cijelu srpsku privredu”.
Ukoliko bude obnovljen rad smederevske željezare i krugujevački Fijat znatno uveća plasman, to će biti značajan zamajac za domaću privredu u 2013, kazao je Dinkić.
Dinkić je rekao da strani investitori sada najviše žele da ostvare kontakte i nove poslove u nekim mjestima u Vojvodini, prije svega u Sremskoj Mitrovici, Zrenjaninu i Subotici.
U centralnoj Srbiji takođe postoji veliki interes za ulaganje u gotovo sve gradove koji se nalaze duž Koridora 10t, počevši od Jagodine, pa sve do Vranja, dodao je Dinkić.
„Potpisivanje značajnog ugovora sa kompanijom ‘Geoks’ za posao u Vranju je dokaz ove moje posljednje tvrdnje”, kaže Dinkić, uz opasku da vlada sada želi da prebaci interesovanje investitora i u druga područja Srbije, koja trenutno nisu povezana autoputevima.
„To je prije svega zapadna Srbija, a zato je jedan od prioriteta nove vlade što brži početak izgradnje Koridora 11., znači autoputa od Beograda preko Čačka, pa dalje ka crnogorskoj granici. Takođe i Moravskog koridora, koji bi trebalo da podigne gradove, kao što su Kruševac, Trstenik, Kraljevo, koji su ‘zamrli’ u prethodnih desetak godina”, precizirao je Dinkić.
Tanjug