BEOGRAD/ČAČAK, Nestašice ulja i mlijeka su sramota za Srbiju, ocijenio je ministar ekonomije Mlađan Dinkić i pozvao nadležne da podnesu krivične prijave protiv kartela.
“Žalosno je što u poljoprivrednoj zemlji, kakva je Srbija, imamo nestašice osnovnih životnih namirnica”, rekao je Dinkić.
Dinkić je pozvao sve koji govore o kartelima proizvođača prehrambene robe da “prestanu sa praznom pričom i podnesu krivične prijave”.
Istovremeno, ministar trgovine Slobodan Milosavljević sastao se danas sa proizvođačima ulja, a tema razgovora je cijena tog proizvoda.
Ministar trgovine Slobodan Milosavljević kaže da će iz robnih rezervi trgovinama uskoro biti isporučeno oko 5.000 tona ulja po cijeni od 120 do 125 dinara po litru.
Na tržištu Srbije neće biti nestašice ulja, a cijene će biti za bar 20 do 30 dinara niže u odnosu na cijenu od 145 dinara, “koja je bila u opticaju proteklih dana”, rekao je on.
Vodeće uljare u Srbiji posljednjih dana najavljuju poskupljenja svojih proizvoda, uz obrazloženje da je otkupna cijena suncokreta ove godine gotovo duplo veća nego lani i iznosi i do 420 evra po toni.
On je ranije rekao da će oboriti cijenu ulja, uvozom iz Robnih rezervi. U međuvremenu inspekcije provjeravaju da li se ulje namjerno drži u zalihama dok se ne primjene novi cjenovnici.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin izjavio je da nema govora o nestašici jestivog ulja u Srbiji i istakao da će odgovorni za stvaranje vještačke nestašice snositi sankcije. On je rekao da na srpskom tržištu trenutno ima oko 40.000 tona ulja viška.
Dragin je, povodom nestašice jestivog ulja u trgovinama, naglasio da “ne postoji ni jedan razlog za nestašicu” kao i da će tržišna inspekcija utvrditi o čemu se radi, a odgovorni snositi sankcije zbog vještačke nestašice.
“Odgovorno tvrdim ispred Ministarstva poljoprivrede da će ovogodišnji rod suncokreta biti između 300 i 320 hiljada tona, što je dovoljno za oko 130.000 tona jestivog ulja. Godišnje potrebe Srbije su oko 100.000 tona, od čega 80.000 tona za domaćinstva i 20.000 tona za industriju”, precizirao je Dragin.
Direktorka Poslovne zajednice za industrijsko bilje Olga Čurović ranije je izjavila da za najave o poskupljenju ulja u maloprodaji nije potrebno drugo obrazloženje osim toga što će “cijena sirovina biti duplo veća nego prošle godine”.
Kompanija “Viktorija grup” saopštila je da će odluku o eventualnoj promjeni cijene tog proizvoda donijeti “onog momenta kada bude poznata konačna otkupna cijena suncokreta, koja je ove godine značajno veća od prošlogodišnje”. Ovaj proizvođač je ocijenio da je “u ovom trenutku svaka korekcija cijene veća od 15 odsto ekonomske.
“Trenutno je u Srbiji u toku žetva suncokreta koja će dati oko 300.000 tona suncokreta, ili oko 120.000 tona ulja”, navela je u saopštenju “Viktorija grup”, koja ističe da je “očigledno da ulja ima ne samo za domaću potrošnju, nego da je oko 20 odsto tržišni višak, odnosno ulje koje će biti izvezeno”.
“Viktorija oil iz Šida je svojim kapacitetima, kao i kupljenom količinom sirovine, u mogućnosti da gotovo cjelokupno tržište Srbije uredno snabdijeva uljem i to po cijenama koje su u rangu sa okruženjem, kao i cijenama sirovog ulja na svjetskim berzama”, naglašava se u saopštenju koje je potpisao generalni direktor “Viktorija grup” Nikola Vujačić.
Direktor marketinga zrenjaninskog “Dijamanta” Vladimir Milović izjavio je da ova uljara, koja je najveća u našoj zemlji i na Balkanu, još pravi kalkulacije, ali da je izvjesno da će jestivo ulje uskoro poskupiti.
“Pratimo kretanja na tržištu, rod i cijenu suncokreta, cijenu energenata i kurs dinara, i na osnovu toga ćemo odrediti novu proizvodnu cijenu jestivog suncokretovog ulja, koja je sada u Dijamantu 103,50 dinara”, rekao je Milović.
Ostale uljare, takođe, najavljuju poskupljenja, pa očekuje da će ulja “sunce” i “vital”, koja proizvodi kompanija “Invej” u Somboru i Vrbasu, naredne nedjelje u maloprodaji poskupjeti na 145 dinara po litru. Beta, Tanjug