NIŠ, Lider Ujedinjenih regiona Srbije /URS/ Mlađan Dinkić smatra da bez otplate skupih kredita u visini od dvije i po milijarde evra i smanjenja troškova kamata Srbija ne može računati na rasterećenje budžeta i privredni rast u narednoj godini.
“Srbija će u narednoj godini za otplatu duga izdvojiti tri puta više od subvencija za poljoprivredu i 15 puta više nego za kulturu”, rekao je on.
Dinkić, koji je bivši ministar ekonomije i finansija Srbije, smatra da se problem sa visokim kamatama može riješiti na dva načina – novim zaduživanjem uz povoljnije uslove i otplatu skupih kredita i prodajom neprofitne imovine.
“Kada bi se tokom narednih godina prevremeno vratilo 2,5 milijarde evra, uštedjeli bismo oko 500 miliona evra trajno, svake godine sve dok se otplaćuje glavnica kredita”, rekao Dinkić na predavanju studentima Ekonomskog fakulteta u Nišu o temi “Srpska ekonomija na raskršću – recesija ili rast“.
On je naglasio da samo vraćanje duga nije dovoljno bez incesticija, uz stvaranje povoljnijeg tržišnog ambijenta za strane investitore.
Dinkić je kritikovao plan Ministarstva ekonomije Srbije da ukine Fond za razvoj i Agenciju za strana ulaganja /SIEPA/.
On je rekao da je, zahvaljujući Agenciji za strana ulaganja, Srbija promijenila lošu privrednu strukturu i od izvoznika pšenice i drugih agrarnih proizvoda postala zemlja koja na inostrana tržišta plasira i gotove proizvode.
“Jedina svijetla tačka u ekonomiji Srbije je izvoz, koji će u ovoj godini dostići rekordnih 11 milijardi evra ili za 27 odsto više u odnosu na prošlu godinu“, naglasio je Dinkić.
On je rekao da uvoz pokriven izvozom sa 73 odsto, a da su u regionu ispred Srbije jedino Slovenija, Rumunija i Bugarska.
Prema njegovim riječima, četvrtina izvoza potiče iz automobilske industrije.
Dinkić je kritikovao politiku Vlade Srbije za izlazak iz krize, naglasivši da ekonomska politika koja primjenjuje koncept smanjenja potrošnje, odnosno penzija i plata, kao i povećanje poreza, neće dati očekivane rezultate. Srna