BEOGRAD, Dinar će u ponedjeljak, 24. juna, oslabiti i prema dolaru i prema evru, uprkos intervenciji centralne banke od 20 miliona evra na deviznom tržištu, tako da će skliznuti prema evru 0,1 odsto, ili devet para, i zvanični srednji kurs iznosiće 114,5353 dinara za jedan evro, što će biti najniža vrijednost srpske valute ove godine objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
NBS je danas prodala 20 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu, kako bi ublažila prekomjernu dnevnu oscilaciju kursa.
Od početka godine NBS je prodala ukupno 275 miliona evra i kupila 90 miliona evra da bi spriječila prekomjerne dnevne oscilacije kursa.
Srpska valuta je u odnosu na zajedničku evropsku slabija za 3,1 odsto nego prije mjesec dana, a za 0,4 odsto je slabija nego prije godinu dana.
Kurs dinara prema evru ove godine je bio najjači 30. aprila, kada je evro vrijedio 110,5426 dinara.
Indikativni kurs dinara prema dolaru oslabio je 0,6 odsto i iznosi 86,9932.
Dinar je prema dolaru na mjesečnom nivou slabiji 1,3 odsto, dok je na godišnjem nivou jači za 4,4 odsto.
NBS je danas saopštila da slabljenje dinara, od kraja maja, nije samo karakteristika, niti osobenost Srbije, jer je slabljenje valuta prisutno u gotovo svim zemljama u regionu koje sprovode režim rukovođeno – fluktuirajućeg kursa, pri čemu se očekuje da se ovaj trend ispolji u gotovo svim zemljama takozvanog rastućeg tržišta.
U posljednjih mjesec dana, tačnije 20. juna u odnosu na 20. maj, dinar je oslabio za 2,9 odsto, mađarska forinta za 2,4 odsto, poljski zlot za 2,8 odsto, rumunski lej za 4,1 odsto, turska lira za 6,3 odsto, a u istom periodu, od zemalja u regionu sa istim režimom deviznog kursa, ojačala je samo češka kruna i to za 1,2 odsto.
U istom periodu, slično reakciji NBS, i druge centralne banke su intervenisale na deviznom tržištu kako bi ublažile deprecijaciske pritiske, te ni po tom osnovu NBS nije izolovan slučaj, niti se ponašala različito od prakse drugih centralnih banaka, na primjer, centralne banke Turske ili Poljske.
Slabljenje valuta zemalja regiona, kao i rastućih tržišta inicirano je očekivanjima da će FED od septembra započeti sa postepenim smanjenjem obima kupovine hartija od vrijednosti i po tom osnovu smanjiti iznose dodatnog ubrizgavanja likvidnosti.
Na to su međunarodni investitori reagovali smanjenjem ulaganja u imovinu u lokalnim valutama, povlačenjem iz domaćih valuta i povećanom tražnjom za devizama, što je generisalo deprecijaciske pritiske na lokalne valute, navedeno je u saopštenju NBS. Tanjug