BEOGRAD, Osnovni uzrok slabljenja dinara prema evru je nedovoljno jaka i nekonkurentna srpska privreda, pa se i u narednom periodu može očekivati postepeno slabljenje.
Profesor Ekonomskog fakulteta Nikola Fabris kaže da će se narednih mjeseci kurs stabilizovati oko srednje vrijednosti od 100 dinara za evro, uz manje fluktuacije.
“Možemo očekivati stabilizaciju valute. NBS ima dovoljan nivo deviznih rezervi da može da interveniše i mislim da se neće ni ustezati od intervencije ukoliko se nastavi pad”, ocijenio je Fabris.
Prema njegovim riječima, dugoročno gledano dinar mora da gubi određen dio svoje vrijednosti u odnosu na evro, jer kod nas postoji viša stopa inflacije nego što je stopa inflacije u Evropskoj monetarnoj uniji. “Zatim postoji visok spoljnotrgovinski deficit, što znači da je visoka tražnja za devizama, takođe iza toga ne stoji jaka privreda, tako da jednostavno godišnje dinar mora da gubi pet do 10 odsto svoje vrednosti, što je u postojećim okolnostima normalno”, istakao je Fabris.
Saradnik Ekonomskog instituta Ivan Nikolić ukazao je da je fundamentalni razlog za slabljenje dinara prema evru nekonkurentnost domaće privrede jer Srbija previše deviza odvaja za uvoz, odnosno za servisiranje duga. On je napomenuo da na kretanje kursa utiču i dešavanja u okruženju pošto nepovoljna očekivanja u pogledu razvoja događaja u Grčkoj destimulišu investitore, prije svega one koji su orijentisani ka finansijskim tržištima u regionu.
Nikolić je naglasio da ne vidi nijedan faktor koji bi mogao da značajnije stabilizuje kretanje kursa do prodaje “Telekoma Srbija”, a prema njegovim riječima, čak i prodaja će imati pozitivnog efekta na kurs, možda, u rasponu od nekoliko mjeseci i biće iscrpljena nakon toga.
“Ali do prodaje ‘Telekoma’ apsolutno ne vidim ni jedan mehanizam, sem direktno intervenisanje Narodne banke, odnosno pražnjenjem deviznih rezervi, koji bi zaustavio dalje slabljenje dinara”, rekao je Nikolić.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubodrag Savić smatra da je riječ o poželjnom pravcu kretanja kursa s obzirom na to da bi u narednom periodu cilj Srbije trebalo da bude oporavak izvoza. “Do oporavka izvoza neće doći ako dinar bude imao i dalje relativno visoku vrednost u odnosu na evro”, rekao je Savić.
On je napomenuo i da NBS nije ovih dana značajno intervenisala na tržištu, iako je mogla imajući u vidu visinu deviznih rezervi, što upućuje na to da i centralna banka ocjenjuje da ovo nije dramatična promjena. “Srbija se trenutno nalazi u žestokoj ekonomskoj krizi i to znači da je relativno slabiji priliv stranih sredstava plaćanja, što bi takodje moglo da bude jedan od uzroka rasta evra u odnosu na dinar”, ocijenio je on.
Prema njegovim riječima, ovakvo kretanje kursa imaće negativan uticaj na stanovništvo koje se zadužilo u evrima, jer će im rate biti veće, ali ne bi trebalo da utiče na poslovanje banaka jer su one uglavnom odobravale kredite sa valutnom klauzulom. “Dobar ili ravnotežan kurs evra je onaj koji će obezbediti Srbiji da svaki izvozni posao bude rentabilniji od uvoznog posla”, poručio je Savić. Tanjug