Saradnik Privredne komore Srbije Goran Nikolić ocijenio je da su uzroci jačanja dinara očekivanje banaka za daljom restriktivnom politikom Narodne banke Srbije, kao i porast zaduživanja srpskih preduzeća u inostranstvu.
Srednji kurs dinara bio je juče 77,8551 dinara za evro, što je za oko 30 para manje nego u petak kada je bio 78,1409 dinara.
Posle višegodišnjog slabljenja dinara prema evru, današnji kurs nacionalne valute, najjači je od druge polovine 2006. godine, jer je od tada, prema zvaničnim podacima, počeo trend njegovog jačanja u odnosu na evro.
Nikolić je precizirao da je zbog očekivanja banaka za daljim restriktivnim mjerama ponuda dinara manja, što dovodi do njegovog jačanja.
On je oijcenio i da je mjera NBS, prema kojoj banke do kraja godine moraju da smanje limite za bruto plasmane stanovništvu sa sadašnjih 200 na 150 odsto osnovnog kapitala, dovela do toga da banke sa visokim plasmanima moraju da se dokapitalizuju, što je pojačalo priliv deviza u zemlju. Prema Nikolićevim rečima, očekuje se da će do kraja godine biti dokapitalizovano šest banaka u Srbiji.
On je objasnio i da konstantno raste zaduživanje preduzeća iz Srbije u inostranstvu, što, takodje, dovodi do većeg priliva deviza i jačanja dinara.
Ekonomista Jurij Bajec, ocijenio je da NBS, “uz svo uvažavanje njenog nastojanja da održi stabilne cijene”, ne bi trebalo da dozvoli “beskonačno klizanje evra”, jer takav kurs šteti izvoznicima i dalje pogoršava spoljnotrgovinski deficit Srbije.
(Tanjug)