BEOGRAD, Diana Dragutinović, ministarka finansija, kaže da je neophodno da Narodna banka i u budućnosti spriječi nagle promjene kursa koje su posljedica špekulativnih udara. Ona dodaje i da iznos deviznih rezervi garantuje odbranu domaće valute od špekulativnih udara.
Na pitanje šta će država da učini da spriječi sunovrat dinara, ministarka odgovara da će „država sa svoje strane povlačenjem kredita za izgradnju infrastrukture doprineti poboljšanju ponude deviza u zemlji, a samim tim i stabilizaciji kursa“.
Dosadašnje promjene kursa, kako smatra, nisu dramatične, a uvažavajući ekonomsku poziciju zemlje – mogu se ocijeniti kao poželjne.
– Promene kursa dinara u prethodnih godinu i po dana su uglavnom bile postepene, tako da su privreda i građani imali vremena da se prilagode novom kursu. Spoljnotrgovinski i platni bilans Srbije pokazuju značajne znake poboljšanja, a to se nije dogodilo samo od sebe – tome je doprinela depresijacija dinara, ali i značajno smanjenje domaće potrošnje, naročito državne – kaže Dragutinović.
Ekonomisti, pak smatraju da krivce za nagli pad dinara, pored objektivne okolnosti svjetske krize, treba najpre tražiti i u rasipništvu ove vlade i prošlih srpskih vlada. U vrijeme kada su se devize od privatizacije slivale u državnu kasu, niko nije razmišljao o jačanju domaće valute.
Dinar je nastavio da slabi, pa je današnji srednji kurs na novom istorijskim minimumu – 101,4533 dinara za jedan evro, što je pad od gotovo 47 para. Centralna banka juče je prodala 50 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu kako bi spriječila prekomjerne dnevne oscilacije kursa. Blic