BEOGRAD, Evro nastavlja uspon, tako da je biti oborio još jedan rekord i vrijedi 97,43 dinara, što je najviše od 2002. godine, kada je uvedena zajednička evropska moneta. I dok se nadležni prepucavaju ko je kriv za novonastalu situaciju, građani će platiti još jedan danak poigravanja (ma ko to i iz kojih razloga činio), prije svega kroz povećane rate za sve kredite i naravno obezvređivanja plata i penzija.
Odgovornost za novonastalu situaciju sa sebe skidaju i NBS i Vlada Srbije. Država ističe da nije ni kupovala ni prodavala evre na deviznom tržištu već da su samo evri pretvoreni u dinare, kod Centralne banke, kojima su isplaćena zaostala potraživanja.
Pojedini stručnjaci smatraju da konverzija deviza dobijenih od EU i MMF nikako nije mogla da obori dinar. Tako, Ivan Nikolić, saradnik Ekonomskog instituta, kaže da je to nelogično i neutemeljeno objašnjenje. Jer, povećana ponuda evra trebalo bi da dovede do jačanja, a ne do slabljenja dinara.
„Treba očekivati da se nastavi trend smanjivanja vrednosti domaće valute, pošto je spuštanjem referentne kamatne stope NBS suzila prostor bankama za zaradu na hartijama od vrednosti, pa one iznose dinare na devizno tržište, što stvara pritisak na kurs“, smatra Nikolić i dodaje da će se to „nastaviti, a ovakav trend ukazuje na to da bi već na proleće kurs mogao da dostigne 100 dinara za evro“.
U NBS smatraju da se bespotrebno diže tenzija oko kursa, jer je dinar za posljednje dvije nedelje oslabio tek 1,5 odsto, što nikako ne može da bude alarmantno.
„Imamo visoke devizne rezerve kojima možemo da održimo stabilnost dinara, a štampanja para bez pokrića nije bilo“. kaže Bojan Marković, viceguverner NBS, i dodaje da je „od početka godine centralna banka prodala 37 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu, kako bi sprečila prevelike dnevne oscilacija kursa“.
Nikola Fabris, profesor Ekonomskog fakulteta, smatra da bi NBS trebalo snažnije da interveniše, ukoliko se ova tendencija na deviznom tržištu nastavi, kako ne bi došlo do većeg pada dinara, prije svega zbog kreiranja psihoze straha.
NBS ima velike devizne rezerve i ne bi trebalo da se ustručava da ih koristi za sprječavanje prevelikih oscilacija ne samo na dnevnom nego i na nedeljnom nivou. Kako ističe Fabris, dinar bi tokom ove godine mogao da izgubi od pet do deset odsto svoje vrijednosti, ali bi zbog sprečavanja pojave straha, koja može da pogura kurs dinara nadole, NBS kratkoročno morala da reaguje većim intervencijama. B92