BEOGRAD, Građani Srbije ne mogu se nadati pojeftinjenjima.
Srbija će ovu godinu završiti sa inflacijom od čak 11 odsto, a Međunarodni monetarni fond za 2013. godinu predviđa prosječnu inflaciju od 10 odsto. Cjenovnici bi, prema procjeni ove institucije, mogli značajnije da uspore tek u 2014. Tada se očekuje prosječan rast cijena od 4,8, a 2015. godine – 4,6 odsto.
– Inflacija bi ove godine mogla da bude najmanje 11, možda i 12 odsto, sve zavisi od toga da li će doći do smirivanja tržišta – smatra dr Jurij Bajec. – Vidjećemo da li će najave interventnog uvoza djelovati na domaće proizvođače. Iduće godine neko veliko smanjenje inflacije nije moguće. I malo pomjeranje je bolje nego da se ništa ne desi.
Cijene u Srbiji drastično su „ubrzale“ u drugoj polovini godine. To će uticati i na računicu u 2013. Pa tako, iako nam se piše dvocifren prosjek, inflacija bi, objašnjavaju stručnjaci, trebalo da se postepeno smanjuje od aprila.
– Ove godine smo imali dva šoka, jako slabljenje dinara i vremenske nepogode. Suša se drastično odrazila na cijene hrane – objašnjava ekonomista Ivan Nikolić. – Suša je uticala na cijene hrane i u Evropi i u ostatku svijeta. Jedan dio inflacije je i posljedica neravnoteže u javnim finansijama, ali i nedostataka našeg tržišta. Postoji sklonost da se olako podižu cijene. Država je zbog izbora odložila rast kontrolisanih cijena, onih za koje je ona nadležna. Zato sada imamo poskupljenje grijanja i nekih drugih komunalnih usluga, umjesto na početku godine, kako je uobičajeno. Imamo i povećanje poreza na dodatu vrijednost i akcize koje će se takođe reflektovati na cijene.
Stručnjaci očekuju da će od aprila 2013. godine rast cijena početi da pada ispod deset odsto. Da bismo došli do predviđenog prosjeka, sljedeću godinu ćemo vjerovatno završiti sa inflacijom od osam odsto.
– Te procjene se temelje na očekivanju da sljedeće godine nećemo imati ovakvu sušu i vremenske nepogode – dodaje Nikolić. – Očekujem i značajno stabilniji kurs i bolje stanje u privredi. Ključni doprinos treba da daju mjere Ministarstva finansija i privrede koje se odnose na smanjivanje „minusa“ u državnoj kasi. To će se pozitivno odraziti na inflaciju.
Uvozićemo i meso?
Prema prognozama „Makroekonomskih analiza i trendova“, mjesečna inflacija u septembru će biti iznad dva odsto, a u oktobru četiri odsto. – Glavni razlog za ubrzan rast cijena je „šok ponude“ koji ima dva faktora – sušu koja utiče na rast cijena hrane i s druge strane „zaštićeno“ tržište u Srbiji, odnosno carinska zaštita na prehrambene proizvode – smatra Miladin Kovačević, saradnik Ekonomskog instituta.
– Na takvom tržištu karteli i monopoli o kojima se govori su neminovnost. Vlada ima samo dvije poluge da usporava rast cijena – intervencije iz Robnih rezervi i interventni uvoz sa sniženom carinom ili bez carine. Interventni uvoz će vjerovatno, pored ulja, biti potreban i za meso. Novosti