BEOGRAD , Kompanija “Dilojt” objavila je listu 500 najvećih kompanija iz 17 zemalja centralne Evrope, na kojem nema kompanija iz BiH.
Od zemalja iz užeg regiona, na listi je najzastupljenija Slovenija sa 18 kompanija, od kojih je najbolje plasiran “Merkator” na 40. mjestu, a slijede “Petrol” i “Gorenje”, a na listi je i sedam srpskih kompanija.
Prema ostvarenom ukupnom prihodu u 2007. godini, Naftna industrija Srbije je u Regionu rangirana na 20. mjestu, slijedi “EPS” na 79. mjestu, dok su se na listi TOP 500 našle još i “Delta M”, zatim PTT Srbija, “Telekom Srbija”, “US Stil” i “Srbijagas”. Samo dvije od sedam srpskih kompanija na listi su privatne.
Od 12 kompanija iz Hrvatske, na najvišoj, 17. poziciji, je “INA”, a slijedi je “Agrokor” sa 32. pozicijom.
Jedina makedonska kompanija koja je rangirana na ovoj listi je rafinerija nafte “OKTA “na 395. mjestu, dok se crnogorske kompanije nisu plasirale na listu.
– Lista je potvrdila da najveće prihode u regionu i ove godine ostvaruju kompanije iz sektora energetike, kojima pripadaju prva dva mjesta, a to su poljska naftna kompanija “PKN Orlen” i mađarski “MOL” i 145 mjesta od ukupnog broja rangiranih kompanija – izjavio je direktor sektora za finansijsko savjetovanje u “Dilojtu” Darko Stanisavić.
Pored TOP 500 liste, izvršeno je rangiranje i 100 najjačih banaka, na osnovu aktive, kao i najvećih osiguravajućih društava, na osnovu upisane premije.
Posmatrano po državama, skoro 80 odsto kompanija dolazi iz četiri države – Poljske (176), Ukrajine (75), Češke (70) i Mađarske (60).
Što se tiče vlasničke strukture, tek jedna četvrtina kompanija na listi je u državnom vlasništvu, dok je ostatak u potpuno privatnom ili većinskom privatnom vlasništvu.
– Sudeći prema analizi Dilojtovih eksperata, ekonomija Srednje Evrope će održati svoj rast od pet odsto i u skoroj budućnosti, isključivo ako nastavi sa započetim tržišnim reformama, uključujući privatizaciju – istakao je Stanisavić.