LONDON, Najveće britanske kompanije je obuzeo skepticizam u pogledu budućnosti nakon prošlomjesečnog glasanja za izlazak iz Evropske unije, zbog čega su srezale svoje investicione planove, što je loš znak za ekonomiju, navodi se u istraživanju revizorsko-konsultantske kompanije Dilojt.
Oko 82 odsto finansijskih direktora preduzeća iz indeksne korpe FTSE 350 i velikih privatnih kompanija očekuje smanjenje kapitalne potrošnje u idućoj godini, što je najveći zabilježeni udio, daleko iznad 34 odsto iz prvog tromjesečja, saopštio je Dilojt, a prenosi agencija Rojters.
Ovo istraživanje je jedan od prvih jasnih znakova da je glasanje za izlazak iz EU podrilo poslovno povjerenje, i potvrduje stav Banke Engleske da će ekonomija uskoro početi da slabi, navodi britanska agencija.
Iako je britanska centralna banka prošle nedjelje neočekivano ostavila kamatne stope “na čekanju”, njen glavni ekonomista Endi Haldan je izjavio da će biti potrebne mjere “materijalnih olakšica” sljedećeg mjeseca da bi se ublažilo očekivano usporavanje.
Dilojtovo istraživanje je sprovedeno između 28. juna i 11. jula, u periodu poslije glasanja a neposredno prije imenovanja Tereze Mej za novog britanskog premijera.
Gotovo svi anketirani finansijski direktori su izjavili da je nivo neizvjesnosti sa kojim se suočava njihov biznis iznad normalnog.
“Percepcije nesigurnosti su skočile na nivoe koji su poslednji put viđeni za vrijeme krize evra prije pet godina”, kaže Ijan Stjuart, glavni ekonomista u Dilojtu.
Dodaje da “vrhunac neizvjesnosti ima toksičan uticaj na poslovni sentiment, s padom optimizma na najniži nivo od kada smo počeli sa ovakvim istraživanjima 2007. godine, nižim čak od onog koje je bilo u svijetlu propasti ‘Leman bradersa’ krajem 2008”.
Više od dvije trećine finansijskih direktora je reklo u istraživanju Dilojta da će istupanje iz Unije dugoročno naškoditi poslovnom okruženju u Britaniji.
U naredne tri godine, 58 odsto anketiranih finansijskih direktora očekuje da će kapitalni izdaci biti “nešto” ili “značajno” niži.
Sedamdeset i tri procenta ispitanika izjavilo da su manje optimistični u pogledu finansijskih perspektiva svojih firmi, što je rekordan nivo, a 83 odsto njih očekuje da će usporiti tempo zapošljavanja.
Prvi konkretan pokazatelj poslovnih aktivnosti očekuje se u petak, kada Markit objavljuje svoj preliminarni mjesečni izveštaj o indeksu menadžera nabavke (PMI).
Odvojeno istraživanje britanskog Konzorcijuma za maloprodaju pokazao je da je broj kupaca koji šopinguju u prodavnicama u glavnim ulicama i tržnim centrima u junu pao najbržim tempom u više od dvije godine, posebno u nedjeljama oko referenduma, navodi Rojters. Tanjug